poniedziałek, 18 stycznia 2016

Kontuzje narciarza

    Tak jak pisałam już wcześniej, do sezonu narciarskiego najlepiej zacząć się przygotowywać na 2 miesiące przed wyjściem na stok, najpóźniej.  Oczywiście idealna sytuacja jest wtedy gdy trenujemy regularnie cały rok. Niestety większość osób dosłownie rzuca się w wir białego szaleństwa, przychodząc na treningi dopiero na tydzień przed wyjazdem lub w marcu, ze skierowaniem od rehabilitanta na dodatkowy funkcjonalny trening medyczny z trenerem na siłce.
    Nie jest to dobre podejście. Nie oszukujmy się. Znam sporo osób pracujących przed kompem w korpo, uprawiających Tylkom bieganie lub intensywny trening siłowy z redukcją (żeby się pokazać). Brak im natomiast treningów funkcjonalnych, pilates, jogi i wszystkich pro-zdrowotnych form ruchu. Po prostu totalnie je zaniedbują, uważając ,że treningi bardziej kontuzjogenne wystarczą w zupełności do utrzymania dobrej formy, zdrowia i jeszcze wyglądu godnego pozazdroszczenia. Na szczęście moda na takie myślenia powoli już mija. Coraz częściej moi podopieczni chcą robić regularnie treningi siły funkcjonalnej z wykorzystanie ciężaru własnego ciała, do tego dołączamy praktykę jogi i pilates.

   

 NAJCZĘSTSZE KONTUZJE NA STOKU

    Dzisiaj chcę Wam przedstawić konsekwencje  zbyt późnego przygotowanie lub nieumiejętnego jeżdżenia po stokach. A w tym roku, w ciągu ostatnich 2 tygodni wypadków z kontuzjami narciarskimi w Polsce było ok. 170.(źródło wiadomości TVN – 14.01.2016).

 Opracowane na podstawie: magazynu "Narty & Snowboard", wydanie specjalne miesięcznika LOGO,NUMER 3/2014, str 50-51.
 RADA

   Sam trening siły już nie wystarczy.  Najlepsze są treningi funkcjonalne budujące równowagę, koordynacje, czucie głębokie, stabilizację i elastyczność w jednym. Treningi z użyciem sprzętu oraz podłoża niestabilnego (piłek, bosu, rollera, lin -trx, kółek, taśm). Fantastycznie działa też regularna praktyka jogi, która wzmacnia mięśnie i więzadła. Joga buduje nie tylko elastyczność ale tez siłę z użyciem ciężaru twojego ciała, doskonale wzmacnia mięśnie głębokie. 


   *                  *                  *

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP