niedziela, 3 lipca 2016

Eko zmiana nr 4 - zgaś światło wychodząc z pomieszczenia


Podstawowa zasada. Prosta do ogarnięcia oraz wdrożenia do stałych przyzwyczajeń. Pamiętaj, by nie zostawiać zapalonego światła, jeśli nie korzystasz z pomieszczenia w danej chwili. Nauczyłam się ją stosować dopiero, gdy zaczęłam wynajmować mieszkanie. Nie tylko płacisz mniejsze rachunki za prąd (masz więcej pieniędzy na ekologiczne kosmetyki;-)), lecz przy okazji, ograniczasz roczny ślad węglowy.Czym jest ślad węglowy?

Sumą emisji gazów cieplarnianych, wyprodukowanych pośrednio/bezpośrednio przez 1 osobę/ zakład produkcyjny, organizację=firmę=korporację.

Jak go obliczyć?

Wejdź na podstawowy kalkulator śladu węglowego << KLIK - tutaj!>> i oblicz swoją emisję.

Mój ślad węglowy wygląda tak:1 ha = 10.000 m2.
Przeciętna ilość drzew w polskich lasach na 100 m2 - według www.lasy.gov.pl/dokumenty/gospodarka-lesna/hodowla/zasady-hodowli-lasu-dokument-w-opracowaniu/view

Sosna 8 / 10 000              szt/ha
Świerk 3 / 5 000
Jodła 4 / 8 000
Modrzew 1,5 / 3 000
Jedlica (daglezja) 3 / 4 000
Dąb 6 / 8 000
Buk 6 / 8 000
Inne liściaste 4 / 6 000


Są to teoretyczne wartości. W rzeczywistości  ilość drzew na danym terenie (10.000m2), zależy od wielu, różnych czynników m.in: typu lasu, gatunków roślin, wieku drzew tam występujących, co oznacza, że przytoczone przeze mnie we wpisie dane, są raczej teoretyczne (możesz na nich bazować, chcąc bardzo ogólnie wyliczyć liczbę drzew, pochłaniających rocznie twoją "mas-produkcję" co2 oraz produkujących tlen "wtłaczany" do atmosfery.

 Dane powyżej, pozwolą Wam zorientować się ogólnie, ile warte są wasze codzienne wybory i czy warto je podejmować w oparciu o modne zachcianki, wygodnictwo, chęć szpanowania bądź lenistwo. Może trzeba w końcu zmienić pewne, często powtarzalne przyzwyczajenia, i postawić na jakość życia, a nie bezmyślne robienie tego co większość osób dookoła z braku czasu, "bo tak wygodnie"?


   Rocznie emituję (jako 1 osoba, żyjąc w określony sposób) 3,390 kg CO2. Z pewnością, mój ślad węglowy obniża fakt, iż nie posiadam auta i najczęściej korzystam z przemieszczania się piechotą oraz z komunikacji miejskiej tylko po to  aby dojechać w ściśle określone miejsce. O tych zmianach również napiszę;-)). Podczas rocznej  akcji, wdrażając realne eko działania,  spróbuję zejść do 2 000kg CO2 !

Czynniki kształtujące Twój ślad węglowy składają się m.in:
 • Twoje gospodarowanie energią w domu (liczba urządzeń pobierających prąd, czas pracy danego urządzenia, ilość razy użytkowania, charakter działania tych urządzeń - czy są energooszczędne);
 • Twój sposób przemieszczania się po/i poza miastem oraz liczba kilometrów zrobionych tymi środkami komunikacji - samochód, komunikacja miejska /rower (najzdrowsze są piesze wędrówki;-)). Najgorsze jest korzystanie z aut osobowych, drugie miejsce zajmują masowe środki transportu. 
 • Pożywienie przeważające w Twoim codziennym  menu (najgorsza odpowiedź to czerwone mięso, kurczak i zboża, ale bądź ze sobą uczciwy!).
 • Pozostałe, codzienne, wybory konsumenta - polegające na kupowaniu produktów określonych w kategoriach - przyjazne środowisku, nowe - używane, do ponownego wykorzystania, częstość kupowania?, zdatne do recyclingu.
 • Istotną sprawą jest to, czy segregujesz śmieci na swoim osiedlu.


Pamiętaj zatem o tej prostej, i możliwej do ciągłego (czytaj REGULARNEGO =ODRUCHOWY NAWYK) realizowania zasadzie. To nic nie kosztuje.

2 komentarze:

 1. Myślę, że te sprawy o których piszesz są bardzo istotne, ale chyba niewiele osób (jeszcze) przywiązuje do nich wagę. Tym bardziej trzeba pisać, mówić i uświadamiać :) Życie eko jest tańsze chociażby przez OGRANICZENIE konsumpcji - tej niepotrzebnej, sztucznie nakręconej i bez sensu.
  Osobiście zastanawiam się czy kupowanie eko kosmetyków transportowanych z innych krajów jest tak naprawdę eko... dla mnie nie.
  Po Twoim ostatnim poście zdecydowałam się na wypróbowanie pasty bez fluoru, ale wypróbuję Ziaję. Pozdrawiam. Kep fit & green.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważaj na Zieję. Ma SLS. Też ją używałam przez ostatnie 4 miesiące, jako alternatywy dla klasycznego Elmexa i Blendamed...ale teraz sama nie wiem, czy była tego warta. Dobry jest Urtekram (cena porównywalna z fioletowym Elmexem - z punktu widzenia osoby z wrażliwymi dziąsłami, 18 zł). Będę również szukała past w cenach 9 -12 zł, bez zbędnych konserwantów!

   Usuń

TOP