wtorek, 20 sierpnia 2013

C.d akcji typy sylwetek


     Somatotypowość naszej budowy zależy od uwarunkowań genetyczno-hormonalnych.
Często mamy problem z doborem odpowiedniej diety i intensywności treningów do prawdziwych potrzeb naszego organizmu. W praktyce nie występuje jeden czysty typ budowy. Każdy z nas jest mixem  2 lub 3 typów somatycznych. Jak to poprawnie ocenić. Poniżej zamieściłam kolejne trzy zdjęcia, które przybliżą Wam jeszcze bardziej poruszany wcześniej na blogu temat.

 
 Mix typów somatycznych. Zobacz ile jest w tobie każdego z tych typów. 

MEZOMORFIK( opisany wcześniej na blogu - zdj.2)

 EKTOMORFIK ( 3 cia sylwetka na zdj.): ma słabe umięśnienie, płaskie pośladki( często narzekasz właśnie na nie), długie palce i wąskie dłonie i stopy. Niewielki biust.Problemy ze skoliozami i strzykaniem w kolanach i stawach- mało tkanki tłuszczowej.Problem z przytyciem.Tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w dolnych partiach brzucha( wisząca oponka) - pod pępkiem, tuż pod pośladkami-górne partie ud- cellulit powiększający optycznie fałdki pod pośladkami( na to narzekasz). Lubisz słodycze i kaloryczne przekąski- bo ciągle "brakuje" ci energii. Grudki cellulitu możesz zaobserwować również w okolicy tricepsów które są słabo ukształtowane.Masz słabe ramiona i dłonie.Po treningu szybko się regenerujesz. Kiedy spadasz znacznie z wagi strzelają ci kości i czujesz lekkie ukucia i dyskomforty w stawach.Nie lubisz długodystansowych biegów- bolą cię okolice kolan.Gdy już wyrobisz sobie kratę na brzuchu szybko znika ona po zaprzestaniu treningu- wystarczy 2 do 4 dni abyś odczuła słabnięcie mięśni.Twój problem to osłabiony tonus mięśni głębokich - przez co właśnie masz problemy z kręgosłupem i tendencje do różnych wad postawy.Odstające łopatki i bóle mięśni w odcinku lędźwiowym pleców po długich godzinach spędzonych w pozycji siedzącej - słaby gorset mięśniowy.W dzieciństwie "wierciłaś się" na krześle podczas lekcji lub podpierałaś na biurku,nie mogąc wytrzymać w jednej pozycji.


  ENDOMORFIK:  okrągłe ramiona i barki, duży biust, kręgosłup - kształt prostej kolumny lub litery "C", spłaszczenie w odcinku lędźwiowym, wrażenie"wzdętego" brzuszka, kolana lekko zawsze skierowane do wewnątrz, stopy odwiedzione na zewnątrz.Łatwo przybierasz na wadze. Nie musisz dużo jeść.Kształty sylwetek - klepsydra, jabłko, gruszka.
TWOJE TRENINGI muszą być regularne, dieta dobrze skomponowana( najlepiej u dietetyka w poradni medycznej).POLECAM:pilates, joga, zdrowy kręgosłup- na wzmocnienie gorsetu mięśni głębokich, treningi cardio- rower stacjonarny lub po płaskim terenie - treningi z pomiarem tętna(ZAWSZE)- tętno w granicach 60-70%MHR(220-wiek x %), basen-pływanie, aqua aerobik, nordic walking- masz kości mocniejsze od ektomorfa ale słabsze od mezomorfa. Możesz mieś problemy z kręgosłupem , kolanami i stawami biodrowymi.Polecane typy aktywności fizycznej będą dla ciebie bezpieczne i zabezpiecza Twój organizm przed kontuzjami

.Oczywiście każdy  przed rozpoczęciem diety i  realizacji programu treningowego musi najpierw skonsultować się z lekarzem.


2 komentarze:

  1. Dzięki! Będzie więcej.Dobór treningu do somatycznego typu sylwetki to teraz największe wyzwanie w polskich klubach fitness.Większość z nich stawia na "masówę" i załatwia ćwiczącym przeróżne kontuzje w późniejszym wieku. Czasem nas się wydaje,że nasz plan i dieta są świetnie dobrane. 5 lat później lądujemy u ortopedy.temat jest całkiem nowy i bazuje na najnowszych badaniach medycznych.Chcę go rozwinąć , bo sama nie jestem super okazem zdrowia i nie raz różne osoby wmawiały mi ,że mam coś zmienić. Tylko pytanie czy to było słuszne i naprawdę profesjonalne?

    OdpowiedzUsuń

TOP