wtorek, 23 czerwca 2015

Dzień Jogi w Polsce - fotorelacja


21 czerwca - dzień jogi w Polsce

  Impreza plenerowa odbyła się na warszawskich Polach Mokotowskich. Organizatorzy zaoferowali dużo przeróżnych warsztatów prowadzonych przez profesjonalnych nauczycieli reprezentujących poszczególne szkoły jogi (wykaz szkół w harmonogramie poniżej).

Czym jest dla mnie joga?"~joga jest dla mnie sposobem na ogarnięcie stresu i wyrównanie nierówności w napięciu mięśni między prawą a lewą stroną ciała."

Treningi wraz z pokazami odbywały się w specjalnie wyznaczonych miejscach.

Scena główna - trening asthangi oraz pokaz medical jogi (ta forma treningu szczególnie mi się spodobała - praktyczne wykorzystanie asan w leczeniu problemów układu kostno - stawowego oraz mięśniowego). 


Mały namiot

Tutaj odbywały się wszystkie treningi :

11:00 – 11:30 Wstęp do jogi Kundalini Stowarzyszenie Jogi Kundalini
11:30 – 12:00 Joga dla dzieci Jogiczni
12:00 – 12:30 Joga dla dzieci Jogiczni
12:30 – 13:30 Joga dla seniorów JogaRytm
13:30 – 14:00 Wstęp do viniasy Yoga Republic
14:00 – 14:30 Wstęp do pranayamy Art of Living Yoga
14:30 – 15:00 Joga dla każdego Art of Living Yoga
15:00 – 15:30 Wstęp do Bikram jogi  Bikram Joga
15:30 – 16:00 Wstęp do asthangi Astanga Yoga Studio
16:00 – 17:00 Joga dla zdrowia kręgosłupa Joga Sztuka Życia i Jogart
17:00 – 17:30 Wstęp do Iyengara Pracownia Jogi Yogamudra
17:30 – 18:30 Joga dla kobiet JogaRytm i Pracownia Jogi Yogamudra
18:30 – 19:00 Wstęp do viniasy Joga Studio Saska Kępa
19:00 – 19:30 Relaks i medytacja Pracownia Jogi Yogamudra
*** na czerwono warsztaty, w których uczestniczyłam!


    Organizator zapewnił maty. Można było dołączyć z własnym sprzętem. Pod koniec dnia nasza grupa nieco się powiększyła. Sporo osób dołączyło rozkładając maty na trawie dookoła namiotu. Dorośli ćwiczyli, dzieciaki skakały, psiaki szalały. Wszystko to tworzyło przemiłą, piknikową atmosferę, która wcale nie przeszkadzała nam w skupieniu uwagi na asanach.  Zabawa była przednia!


Rozgrzewam muskuły!
Oliwię stawy!
Za moment rozpocznie się pierwszy warsztat.
Mam na sobie legginsy Second You!

Kundalini

   Ćwiczenia bazujące na oddechu i pracy mięśni dna miednicy. Dynamiczne i szybkie wymachy ramion. Kontrola mięśni środka.
Oprócz mojego opisu (punkt widzenia zwykłej trenerki - fizjologia, fizyczność, biologia bez zbytniej duchowości ), podchodząc bardziej filozoficznie, Kundalini ma na celu obudzić energię u podstawy kręgosłupa (praca z energia i czakrami przekładająca się na wyższy stan świadomości, uniwersalną miłość, prawdę i twórczą energię).
 

  Na początku oddychanie przypomina podstawową rozgrzewkę pilates. W siadzie skrzyżnym uruchamiasz mięsień poprzeczny brzucha. Żebra rozsuwają się na boki (wdech) i zsuwają ku sobie (wydech). Różnica tkwi w późniejszym sposobie oddychania. Robisz szybkie wdechy i wydechy, w pewnych asanach wręcz na granicy hiperwentylacji. Opanowywanie takiego sposobu oddychania trwa o wiele dłużej i trzeba na zajęcia uczęszczać regularnie. Oddychanie łączy się z płynnością wykonywanych ruchów.


 Kundalini - rozgrzewka!

    Ta forma jogi najbardziej przypadła mi do gustu. Wyraźnie odczułam rozluźnienie ciała, pracę mięśni dna miednicy i m. poprzecznego brzucha przejawiająca się w stabilizacji odc. lędźwiowego. Ponadto mocniej popracowała lewa strona mojego ciała (lewy bark - lewa łopatka - stabilizacja!!!), która jest wyraźnie słabsza od prawej. Kundalini wyrównuje nierówności w napięciach mięśniowych w obrębie miednicy .
    Po zajęciach czujesz wyraźnie rozluźnienie fizyczne oraz psychiczne. Z maty schodzisz wręcz  jakbyś była pijana lub "zakręcona". Wszystkiemu towarzyszy szeroki uśmiech szczęścia na twarzy;-))


  Podczas sekwencji w Kundalini wykonujemy szybkie lecz płynne ruchy ramionami (przypomina to pilatesową setkę!)-- (zdjęcia sekwencji powyżej). Pracuje mocno obręcz barkowa, ramiona i plecy. W pozycji wojownika (wykrok - pulsowanie - delikatne pogłębianie pozycji przy zgiętym stawie kolanowym) poczujesz pieczenie w mięśniach (uda, pośladki, łydki!!!oł!) - ponadto asana przyczynia się do stabilizacji stawu kolanowego nogi z przodu (pracuje głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego uda - pracujemy nad prawidłową biomechaniką stawu rzepkowo-udowego). Jest to fakt szczególnie ważny dla osób uprawiających bieganie oraz wszelkie typy aktywności fizycznej związanej z częstym obciążaniem tychże stawów.


Czekając na kolejne warsztaty...

     Trenowałam nawet przy scenie głównej, na której odbywało się wiele pokazów (m.in zajęcia z medical jogi oraz ashtangi). Tę atmosferę się czuło!!!


 Slow food


    Dominowały wegetariańskie klimaty kulinarne. Oczywiście były również potrawy dla "mięsożerców" (z kurczakiem i wołowiną). W wolnych od ćwiczeń chwilach delektowaliśmy się jogurtowym, hinduskim napojem, Mango Lasso - jogurt naturalny, mango i wiórki kokosowe (być może napój zawierał więcej przypraw np. dodatek imbiru czy kardamonu, my natomiast rozpoznaliśmy te trzy składniki;-)).
 


    Oprócz mango lasso można było skosztować jeszcze wiele innych przysmaków. Nasza 4 osobowa grupa zdecydowała się na hinduskie, warzywne kotleciki (zielony groszek, marchew, duuuużo przypraw, dwa sosy: miętowy (pieruńsko ostry) oraz czerwony - pikantny). Do kotlecików wzięliśmy pierożki o wdzięcznej nazwie "barbecue kebab", z nadzieniem z ciecierzycy, warzyw oraz duuuużej ilości pikantnych przypraw. Smakowała nam również herbata z mlekiem (orzeźwiająca wersja bawarki, bez cukru) z dodatkiem imbiru oraz kardamonu!


Wykłady i prezentacje

    Joga wymaga umiejętności koncentrowania się na płynności ruchu oraz koordynowania oddechu z tymże ruchem.
Z wykładów nauczycieli jogi wynika, że im jesteś starszy, tym lepiej ćwiczysz jogę gdyż wzrasta twoja umiejętność koncentrowania się. Natomiast do 30 r.ż dominuje siła (czyli jest to najlepszy czas dla sportów siłowych w twoim życiu). Po trzydziestce powoli zaczyna dominować wytrzymałość oraz wzrasta wspomniana koncentracja.

Scena  - dodatkowe atrakcje

Warsztat medical joga


Hinduski taniec - piękny, wykonywany z niezwykła gibkością oraz gracją!
Na zakończenie publiczność uczyła się krótkiej choreografii.


MOSTEK

Rozciągnijmy brzuch i klatkę piersiową. Poćwiczmy mięśnie pleców!


Vinyasa, Ashtanga & Hatha joga

Ashtanga -  Ćwiczenia dynamiczne, oczyszczające organizm z toksyn, mocno kształtujące sylwetkę, praca nas siłą i elastycznością mięśni. Tempo oddechu dyktuje tempo wykonywania sekwencji.


 Vinyasa - wywodzi się z Ashtangi, jest mniej dynamiczna aczkolwiek zalicza się do intensywnych form jogi. Praca oddech + ruch. Uelastycznia, wzmacnia (SIŁA!), odpręża i oczyszcza.Ćwiczenia podstawowe kształtują pewność siebie, koncentrację i cierpliwość. Sekwencja asan jest dowolna.

Hatha joga- praca z ciałem- asany -  uelastycznienie, wzmocnienie, uspokojenie umysłu.
Pranayama - ćwiczenia oddechowe, oczyszczające system nerwowy oraz  ciało z toksyn. Praca z oddechem uczy panować nad emocjami, wyciszają. Najbardziej popularna w klubach fitness!


Hatha joga

Ćwiczyły osoby będące na stopniach zaawansowania oraz w różnym wieku. Bardzo dużym plusem był udział znacznej ilości osób powyżej 60-tego roku życia!
   Odwiedziłam wiele forów o jodze. Rozmawiałam z ludźmi, którzy ją mentalnie praktykują. Moje konkluzje: joga dla mnie to sposób na "ogarnięcie stresu i wyrównanie nierówności w napięciu mięśni między prawą a lewą stroną ciała". Nie zamierzam wchodzić w głębsze przeżycia duchowe.
   Lubię jogę i traktuję ją bardziej jak trening fizyczny (siła + ELASTYCZNOŚĆ!!!) lecz jej duchowa praktyka (medytacje, otwieranie czakr, stymulowanie przepływu energii w ciele) niestety nie są stworzone dla mnie.

   Warto było wziąć udział w tak fantastycznie zorganizowanych warsztatach. Poznałam różne szkoły jogi.
Zaczerpnęłam nieco inspiracji do zajęć fitness (trening funkcjonalny, pilates, stretching, kalistenika - plener;-)). Wiem już jak wzbogacić własny plan treningowy. Jogę polecam wszystkim osobom preferującym ćwiczenia o płynnym i spokojnym tempie.
;-))

5 komentarzy:

 1. Joga to mój ulubiony sposób na relaks :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Trójmieście też były obchody Międzynarodowego Dnia Jogi, ale niestety miałam inne plany :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale to wszystko super wygląda! Wspaniale, że wyciągnęłaś z tych warsztatów tak wiele, i że przyda Ci się to w pracy :) Rewelacyjnie, że Ci się chce zdobywać nową wiedzę i umiejętności :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem za większą ilością takich akcji w każdym mieście;-))
  Niedługo opisze inicjatywę "Ćwicz za darmo". We wszystkich większych miastach polskich rusza;-).
  Można przyjść w wyznaczone miejsce (w internecie będzie mapka z kalendarzem takich treningów;-)), udostępnię również na blogu), i ćwiczyć "pod chmurką" lub słonkiem;-))

  OdpowiedzUsuń

TOP