niedziela, 7 czerwca 2015

VETURILO - rowery miejskie cz. I


    Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam trochę zasady korzystania z systemu rowerów miejskich.
    We wpisie skupię się na Warszawie, czyli moim areale codziennego poruszania się.
Obowiązuje tutaj system Veturilo - rowerki Nextbike a zasady są ściśle określone w regulaminie na stronie operatora: www.veturilo.waw.pl. Aczkolwiek myślę, że w każdym mieście ten system wygląda podobnie.
  Korzystanie z rowerka miejskiego kusi mnie od dłuższego czasu. Jednakże zawsze muszę przeanalizować wszystkie  "za" i "przeciw" zanim podejmę ostateczną decyzję. Uważam, że sam pomysł by przesiąść się na rowery w mieście, jest GENIALNY!
Po pierwsze - dbamy o nasze zdrowie w tym kondycję fizyczną. Po drugie ograniczamy emisję co2 oraz NOx (spaliny, spaliny, spaliny AUT!!!) w naszym najbliższym otoczeniu życia - strefie miejskiej. A więc jeszcze raz zdrowie dla płuc!!! I mniej alergii.
   Natomiast, tak jak wyżej wspomniałam, korzystanie z miejskich sieci rowerowych, wiąże się często z pewnymi kosztami  (o których więcej będzie w tekście).
   Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie informacje, pomogą Wam podjąć decyzję czy korzystać z rowerka miejskiego czy wybrać swój własny dwukołowy pojazd?


KROK 1
 • przeczytaj uważnie regulamin
 • jeżeli się decydujesz to -->
 • wpisz swoje dane na stronie: R E J E S T R A C J A
 • podążaj za instrukcjami na stronie
KROK 2

Do wypożyczenia roweru w terminalu rowerowym używasz:
 • Własnego numeru telefonu komórkowego oraz przyznany 6-cyfrowy PIN; 
 • Warszawską Kartę Miejską, legitymację studencką ELS, kartę płatniczą działającą w systemie PayPass / ZBLIŻENIOWE   --> ta opcja przyspieszy wypożyczenie i zwrot (karty aktywuj w terminalu) ZALETA;
Przed rejestracją warto zapoznać się z regulaminem oraz aktualnymi jego zmianami.

OPŁATY 

Stawki za korzystanie wyglądają tak (tabela - same opłaty za czystą jazdę + wpisowe):


Rodzaj opłat Wartość brutto
Opłata inicjalna 10 zł
od 1 do 20 minuty 0 zł
od 21 do 60 minuty 1 zł
Druga godzina 3 zł
Trzecia godzina 5 zł
Czwarta i każda następna godzina 7 zł - źródło:www.veturilo.waw.pl/informacje

* Na czerwono zaznaczyłam przeciętny czas dojazdu do pracy (1,5 - 3 h). Mój. Kto dojeżdża w 30 minut ma szczęście;-P

Opłata za wypożyczenie jednorazowe = suma opłat za każdą godzinę (oprócz pierwszych, bezpłatnych 20 minut). Czyli za 2,5 h jazdy zapłacisz -->
 1 zł ( za 1 godzinę) + 3 zł ( za 2 godzinę) + 5 zł ( za 3 godzinę) = 9 zł


Konto

 • Musisz zawsze mieć minimalną kwotę - 10 zł, na koncie!
 • 10 zł = AKTYWNE KONTO  - niezbędne do wypożyczania.
 • Opłata za użytkowanie pobierana jest na zasadzie obciążenia rachunku twojej karty płatniczej (ściągnięcie z konta danej kwoty) lub możesz zasilić swój Rachunek Przedpłacony wpłacić pewną kwotę przelewem bankowym/kartą płatniczą (na ten rachunek operator V. będzie również wpłacał środki w ramach akcji promocyjnych)
 • Logując się na swoje konto możesz zmieniać zawsze formę opłat za korzystanie z rowerów. ZALETA

ZALETY

 • Doskonała kondycja, zdrowie, przyczynianie się do ograniczania emisji Co2 i Nox w mieście (czyli jesteś eko i działasz zgodnie ze swoimi zasadami), wieksza przyjemność z poruszania się po mieście (omijasz korki, nie stoisz w nich godzinami, unikasz nieprzyjemnego i negatywnie nastawionego tłumy w środkach komunikacji miejskiej), wieksza niezależnoś !!!
 • Możesz wypożyczyć jednocześnie do 4 rowerów - dla pozostałych 3 osób.
 •  (Twoje konto jest obciążane, ale możecie się później rozliczyć i jechać grupą!)
 • Organizowane są różne akcje promocyjne, dzięki którym możesz doładowywać swoje konto.
 • Przejżyste zasady korzystania i regulanim V.
 • Prosta obsługa systemu.
 • Proste dokonywanie płatności za korzystanie.


MINUSY - czyli coś czego zwykle nie chcemy przeżyć

 • Uważaj na swój rower.  Ktoś ci go ukradnie, ty płacisz - 2000zł!.  Jeździsz ponad 12 h?  Płacisz 200zł.
 • Uszkodzisz rower lub jakąś jego część - płacisz. Cennik napraw z Twojej kieszeni  <<TUTAJ>>
 • Wygląda groźnie. Zwłaszcza gdy wsiądziesz na rower, który został przez kogoś uprzednio lekko uszkodzony, a Ty masz zwykłego niefarta i buchnie dętka lub łańcuch spadnie rozerwany...- Trzeba najpierw dobrze przemyśleć czy stać cię na pokrywanie ewentualnych szkód.
 • Ceny wymiany pierwszej uszkodzonej przez Ciebie części wahają się od 69zł (razem z serwisowaniem) do ponad 1 400 zł.
 •  MINUS -Wypożyczasz do 4 rowerkó na raz? To ty odpowiadasz (pokrywasz ewentualne szkody) za wszystkie wypożyczone rowery, nie osoby,które na nich w tym czasie jeżdżą. Dobrze więc to przemyśl. Lepiej żeby każdy ze znajomych posiadał własne konto w Veturilo.
Rowerem możesz poruszać się wyłącznie w obrębie administracyjnych granic Twojego miasta (tutaj opisuję system wypożyczeń rowerów miejskich dla Warszawy ( + gmina Konstancin Jeziorna), ale w każdym mieście nie wolno przekraczać tych - wyznaczonych w regulaminie, granic).


PRZY TERMINALU

    Mamy dwa rodzaje zamków, którymi przypięty jest rower. Pierwszy z nich- elektrozamek, uruchamiasz po zalogowaniu się w terminalu (postępuj według instrukcji). Zwolnienie zamka zasygnalizuje komunikat na wyswietlaczu terminala bądź sygnał dźwiękowy. Drugi rodzaj zamka jest szyfrowy. Otwierasz go za pomocą:  aplikacji Nextbike - telefon -smartphone (z Windows,OS,Android), lub telefonicznie dzwoniąc pod podane na terminalu numery. Do zamka szyfrowego otrzymujesz numer. W tym przypadku zorientuj się czy rower ma linkę zabezpieczającą - tzw. obejmę, którą musisz dobrze zabezpieczyć by nie wkeciła się w koło (uwaga - potencjalne usterki).

     Przed skorzystaniem musisz ocenić czy rower nie jest uszkodzony, by potem nie poność kosztów za szkody wyrządzone przez poprzednich użytkowników.
 • Przed użyciem rowerka musisz zorientować się czy żadna z jego części nie jest w sposób widoczny uszkodzona. Wszelkie usterki zgłaszasz do Centrum Kontaktu telefonicznie (numery na stronie i w regulaminie) lub mailowo.
 • Centrum informacji jak również stacje (stojaki z rowerami) są czynne przez 24 h.


OBCIĄŻENIE  ROWERKA

Koszyk zamontowany z przodu dopuszcza obciążenie wyłącznie do15 kg!
Maksymalne obciążenie roweru wynosi do 120kg.

Wypowiedzenie umowy

Umowę możesz wypowiedzieć za pomocą pisemnego oświadczenia, które przesyłasz na adres elektroniczny (podany w regulaminie).  Zostanie ona rozwiązana w ciągu 14 dni od momentu doręczenia Twojego wypowiedzenia do operatora. Przed jej rozwiązaniem musisz uzupełnić rachunek przedpłacony do 0zł (czyli nie możesz mieć na nim debetu). Osoby posiadające pieniądze na tym rachunku nie muszą się obawiać. niewykorzystane środki zostaną im przelane na konto, które podały przy zawieraniu umowy.

Czy ktoś z Was ma już pewne doświadczenia z korzystaniem z rowerka miejskiego?

Podzielcie się swoimi przemyśleniami:-)

7 komentarzy:

 1. Jeszcze nie miałam okazji korzystać z rowerów miejskich, bo mój mi w zupełności wystarcza, ale sam pomysł bardzo mi się podoba.

  Dodatkowo mój znajomy z nich korzystał i bardzo sobie to chwalił :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie czytam wszystko o tym systemie. Bardzo mam ochotę założyć sobie konto. Czasem mam zajęcia w paru miejscach w ciągu dnia i część trasy chętnie pokonałabym rowerem a część komunikacją miejską! Nie zawsze mam miejsce żeby bezpiecznie zostawić swój rower na 2-3 godzinki;-))

   Usuń
 2. W sumie fajna alternatywa, ale w moim mieście nie ma miejskich rowerów ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. W Łodzi doczekaliśmy się niedawno rowerów miejskich i to jest świetna wiadomości. Gorsze niestety jest to, że stacje potrafią bardzo zawodzić, problemy tego typu mają Tak jak już pisałam :) u nas w Łodzi też pewnie wszyscy będą tak jeździć od dzięki
  mieszkańcy osiedla jarzębinowe. Rowery bardzo często są przypięte do stojaków na amen i tylko kontakt z serwisem pozwala odblokować zamek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama patrzę trochę sceptycznie na zamki odblokowywane za pomocą aplikacji w telefonie... tradycyjne kłódki i łańcuchy zabezpieczające są bardziej pewne i łatwiejsze w obsłudze.

   Usuń
  2. Trafiony wpis, na całe szczęście system rowerów miejskich robi się standardem, w moim mieście póki co nie ma takiej możliwości ale w niedługim czasie ma się to zmienić, miasto zaczyna już coś robić w tym kierunku.

   Usuń
  3. Trzymam kciuki! Im więcej rowerów miejskich i ścieżek, tym lepsza jakość powietrza. Walczmy ze smogiem;-))

   Usuń

TOP