poniedziałek, 2 listopada 2015

PLANK na dwóch piłkach!


  UWAGA! Dzisiaj drobna modyfikacja w naszym wyzwaniu "Stań na piłce swiss!".
Dla osób chętnych pokazuję nowe ćwiczenie. Masz ochotę podrasować troszeczkę swój trening? Więcej adrenaliny?
Spróbuj tego!

 Skorzystaj z asekuracji drugiej osoby jeśli chcesz się nauczyć utrzymywania podporu na dwóch piłkach.
Ja pokazuję Ci swój własny sposób opanowywania tego ćwiczenia;-))
Zapraszam!


Najtrudniejsze jest zawsze wejście do stabilnego podporu na dwóch piłkach.
Wszystko zobaczycie krok po kroku na filmiku:


Podpór na dwóch dużych piłkach.
 Ćwiczenie wymaga asekuracji. Tylko dla osób łapiących już równowagę w klęku na jednej piłce, oraz odważnych!
  Najtrudniejsze są w nim dwa momenty.
1. Wejście przez jedną piłkę do chwycenia drugiej i ustawienia na niej ramion. W momencie gdy dłonie masz już na piłce z przodu a kolana na piłce z tyłu, musisz wyprostować nogi tak by tylna piłka znalazła się pod kolanami. Brzuch cały czas pracuje - mocno go napinaj, utrzymaj równowagę.

2. Ustawienie początkowe samej pozycji (PODPÓR- ramiona na piłce z przodu - nogi na piłce z tyłu nie mogą zsunąć się do boku) i utrzymanie jej przez pierwsze 5 sekund.
 Tutaj walczysz o wyważenie środka ciężkości i utrzymanie się na piłce. Uwaga, chcąc zachować równowagę i utrzymać pozycję na dwóch piłkach, mocno napinasz mięśnie brzucha - stosujesz metodę przyciągnięcia pępka do kręgosłupa - przybliżasz spojenie łonowe do pępka (spłaszczasz brzuch) - z wydechem mocno napinasz brzuch i to napięcie cały czas utrzymujesz (podczas ćwiczenia nie wstrzymuj oddechu).
Twoje biodra są nieruchome (stabilizujesz miednicę) - ustalasz równowagę na piłce z tyłu (pod kolanami).  Następnie mocno stabilizujesz barki - wypychasz się z barków w górę, zsuwasz łopatki, dociskach przedramiona troszeczkę mocniej do przedniej piłki.

Wychodząc z pozycji, zawsze "wracaj tą samą drogą", czyli przejdź do klęku na piłce z tyłu i zsuń stopy na podłogę ( z piłki tylnej!!!). Nie zsuwaj się w bok z obydwóch piłek od razu.

    Zadbajcie o asekurację drugiej osoby oraz rozłóżcie przynajmniej 4 maty dookoła centrum waszej akcji.
To może być trudna nauka!

Parę razy zdarzy wam się spaść.

Nie zrażajcie się lekko spapranymi wyczynami!
Cytując ~"jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz", trwaj przy swoich postanowieniach.
 Bezpiecznie - ASEKURACJA!!!!!!!!!!!!!!PAMIĘTAJ!!!!!!
Być może  dla Ciebie to jeszcze nie ten etap aby podejmować próby wykonania tego ćwiczenia. Jeśli tak jest, poczekaj. Wykonuj na razie pierwszą część treningu wyzwania "Stan na swojej piłce swiss". A gdy tylko poczujesz, że chcesz spróbować utrzymać stabilny podpór na dwóch piłkach, znajdź drugą osobę do asekuracji i podejmij wyzwanie!

2 komentarze:

  1. uwielbiam piłkę :) najlepszy i chyba najmniej skomplikowany a efektowny sprzęt do ćwiczeń :) często brzuchy robię na piłce no i właśnie różne rolki. planka też spróbuję dziś wieczorkiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepszy trening;-)). Modeluje sylwetkę bez obciążenia;-)). Dodatkowo ćwiczysz koordynację. Uwielbiam piłki. Szkoda,że w tej chwili w klubach fitness jest tak mało zajęć poświęconych wyłącznie ćwiczeniom na dużej piłce..Ale może niedługo to się zmieni.

      Usuń

TOP