sobota, 31 stycznia 2015

3 recenzje!!!


 

Dla kogo, co, jak i gdzie?

Panie i Panowie,  w nadchodzącym miesiącu (luty,luty,luty idzie!!!) czekają nas na blogu trzy najnowsze recenzje.

  Przedmioty naszych recenzji, być może nie wszystkie już aż tak „nówki sztuki”, lecz jak najbardziej na czasie i na „językach” wszystkich fit trendsetterek i blogerek. Zaczynamy!
Na każdym skupię się w oddzielnym artykule, dziś przedstawiając tylko z grubsza 3 testowane obecnie „dzieła’, a szczegółowo punkt 2.

   
1. 1.  Ewa Chodakowska „Secret” – pierwszy trening pilates w wydaniu Ewy (przetestuję w domu!!!)


2.  2. Czasopismo Fitness krok po kroku” + CD z treningiem Tomka Choińskiego (przetestuje w domu!!!)


3. 3.  Mniej popularny Men’s  Health (ale bardzo ciekawie się zapowiadający) – Numer Specjalny 1/2015 (przetestuję na siłowni !!!)

 
Czas na Tomka, jego trening i czasopismo o intrygującej nazwie:

Nr. 2 „Fitness krok po kroku”


   
    W moim grafiku fit nadeszła chwila na bardziej intensywny trening interwałowy. 
Przyjrzyjmy się ćwiczeniom na dołączonej do numeru płytce.
 Wkładam płytę do odtwarzacza i ODPALAMY!!!
Trening trwa 40 minut.
1. Rozgrzewka-  za mało intensywna jak na przygotowanie do tak mocnego interwału!! (minus)   --->> 5 minut na niskim poziomie intensywności.
 • Podczas rozgrzewki unikaj krążenia w stawach kolanowych (najnowsze szkolenia trening medyczny). 
 • Moja propozycja rozgrzewki to rozgrzewka do TMT:
 Zacznij od delikatnego marszu.
Następnie maszeruj coraz szybciej przez 30 sekund. Stopniowo przyśpiesz przechodząc do następujących ćwiczeń:Całość wykonuj:
--> ciągiem

--> po 16 powtórzeń w każdym ćwiczeniu x 4;
--> po 8 x w każdym ćwiczeniu x 6;
-->po 4 x w każdym ćwiczeniu x 4;
Stretching dynamiczny- ok 1 minuty.
2. Trening - bardzo intensywny, dużo podskoków (warunek -  zdrowe kolana) i podporów na prostych nogach (czyli tutaj również obciążenie idzie na kolana - uwaga). Wysiłek bardzo duży - charakter interwałowy. 
-->W prawym górnym rogu ekranu dostępne odmierzanie czasu (jak dla mnie średnio czytelne).
-->Trening podzielony na 3 sety po 3 zestawy ćwiczeń w każdym.
-->1 zestaw to 4 ćwiczenia wykonywane bez przerw..
--> Długość pojedynczego ćwiczenia 30s
-->Odpoczynki między zestawami i setami 30s.
Jeśli się lekko pomylę  w czasowych proporcjach i naliczycie więcej/mniej minut gdzieś w trakcie wykonywania ćwiczeń, napiszcie w komentarzach;-)). W pewnym momencie dostałam "oczopląsu" przy kolejnym podskoku;-)).
Niemniej jednak trening wycisnął siódme poty i był wart brania w nim udziału;-)).
3. Stretching - przyzwoity. Oceniam pozytywnie.
 Ciekawe ćwiczenia, dobrze skomponowane w skuteczną całość. 
Rzetelnie zaplanowany i wykonany.
 • Komendy- klarowne (na plus)!
 • Trening nadaje się dla osób zaawansowanych. Pełno w nim ćwiczeń wymagających szybkości przy perfekcyjnym opanowaniu techniki (plecy proste, brzuch napięty, szybkie skrętu tułowia, szybka zmiana płaszczyzn ruchu) oraz zachowaniu pełnej kontroli wykonywanych ruchów.
 • Trening podnosi mocno tętno (przedział od 75% - 95% mhr). Nie nadaje się dla osób z cukrzyca, nadciśnieniem, problemami układu sercowo-naczyniowego, problemami z tarczycą, kontuzjami i schorzeniami układu kostno szkieletowego, kobiet ciężarnych oraz osób starszych (w tym dla osób z wszelkimi innymi problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wydolnościowe organizmu).
Recenzja treningów z czasopisma!

Treningi oceniam na warte zdobycia. Skutecznie wzbogacą naszą szufladę z fit książkami, czasopismami i płytami.
   Z zamieszczonych zestawów ćwiczeń możesz skomponować ciekawy trening funkcjonalny, TBC lub ABT – wzmacniający. Zestawy, które zdecydowanie bym połączyła w całe treningi to:
Trening wielopłaszczyznowy (str. 88 -93) z fit ball (str. 84-87).

 • Propozycja treningu interwałowego (str. 80-83) jest dla mnie niewystarczająco rozbudowana. Dodałabym do niej jeszcze kilka ćwiczeń (przysiady z wyskokiem, burpee, sprinter, dynamiczne pompki, wejścia na box/step, mocne brzuszki w tempie). Z tego powodu wolę połączyć ten trening z treningiem wielopłaszczyznowym i fit ball. Oczywiście ćwiczenia z treningu interwałowego zrobię na początku całego treningu.

 • Treningi crossfit oraz domowy  trening siłowy są już ładnie podane w jednym artykule. Aczkolwiek każdy z nas ma w swojej rozpisce z pewnością więcej ćwiczeń. Treningi te są całkiem nieźle rozpisane, natomiast nie każdemu z nas może odpowiadać kolejność podanych w czasopiśmie ćwiczeń. Warto jednak skorzystać z propozycji i ułożyć je w  planie indywidualnie.

 • Ciekawą propozycją jest również opisany w czasopiśmie „trening domatora” (str. 46-49), który dołączyłabym do treningu wzmacniającego (str. 60-79). 

 • Trening wzmacniający ułożyłabym następująco:

 • Rozgrzewka  (str. 56-59) – uważam , ze jest niewystarczająca, za krótka, tym razem zdecydowanie wyłączyłabym krążenia w stawach kolanowych. Zrobiłabym tutaj klasyczną rozgrzewkę do aerobiku lub TMT.
 • Ćwiczenia na nogi – „Zgrabne uda” (str. 72-76) – tylko pozycje w pionie, nie w leżeniu czy podporach.
 • Ćwiczenia na plecy i rr – górne partie ciała ( w pionie) z „Treningu domatora” (str. 46-49 + podpory na krześle z odwodzeniem nogi w tył – pośladek), ćwiczenia z treningu „Plecy , ręce , klatka piersiowa” (str. 64-65- uginanie przedramion handelki/sztanga) – w pionie i podporach bardziej pionowych.
 • Ćwiczenia na nogi w podporach i leżeniu – (str. 76-78) + podpory  przodem i bokiem – PLANK (str.68-69 ), (str. 76 - 79)
 • Ćwiczenia na plecy, klatę i ramiona w podporach i leżeniu – (str. 60 – 64) – wybrane warianty nie wszystko na raz;-))
 • Ćwiczenia na mięśnie brzucha – (str. 66- 71) – ten zestaw oceniam na ******! Możesz go wkomponować w każdy trening. Zestaw bardzo ładnie się wykonuje. Daje on spore efekty;-)). To mój mały HIT, wśród wszystkich treningów.
 • Stretching (str. 100-105) – osobiście dodałabym jeszcze kilka ćwiczeń (pies z głową w dół, rozciąganie pośladków , czworogłowego + biodrowo-lędźwiowych).

 • Tabata (str. 108-109) uważam ją za bardzo fajną opcje dla szybkiego treningu, po pracy, w przypadku braku czasu na ruch. Zmodyfikowała bym tylko brzuszki – zrobiłabym wersję suitcases (Mocniejsze spięcia z jednoczesnym unoszeniem miednicy(osoby mniej zaawansowane) lub z unoszeniem miednicy i podczas opuszczania klatki piersiowej w kierunku maty (nie opuszczaj jej nigdy zupełnie, zatrzymaj lekko nad matą tutaj w wersji suitcases) oraz miednicy – wyprost nóg z lekkim opustem jeszcze niżej w kierunku maty (bez odrywania lędźwi!!!). Była by to wersja na mocniejszą pracę mm brzucha. Ćwiczenia ułożyłabym w następującej kolejności:
1. Przysiad, 2. Pompki, 3. Brzuszki. + oczywiście na początku treningu bardzo intensywna rozgrzewka!!!
 •     Całe czasopismo oceniam na *****! 
    Warto je kupić i zrobić sobie dobrą rozpiskę do domowych ćwiczeń. Uważam, że przedstawione tutaj propozycje nadają się dla osób średnio zaawansowanych (takich, które trenowały nieregularnie od wielu lat i obecnie trenują już regularnie od 6 miesięcy, pod okiem trenera bądź w grupie w klubie fitness) – mają wprawę w poprawnej technice aktywnie ją stosując i znają przeciwwskazania oraz mają aktualne badania lekarskie za sobą) oraz osób zaawansowanych (trenujących regularnie od 9 miesięcy lub od wielu lat, znających perfekcyjnie technikę i mających najnowsze badania lekarskie za sobą).
  Osobom początkującym oraz takim, które miały dłuższą przerwę w sporcie czy zajęciach fitness, polecam zapisać się do klubu i uczęszczać na zajęcia regularnie. Zrobić na początku kompleksowe badania lekarskie (internista, ortopeda).

ocena ogólna:
Warto kupić ;-))
Polecam;-)

Następna recenzja "Sekretu" Ewy!!
Zapraszam!!!


Przedmioty recenzji i to co nas w lutym czeka;-))
Zostańcie z "Miejskim"!!!
Przepędzimy zimę.
Będzie gorrąco!

 

c.d.n

7 komentarzy:

 1. A myślałam, że to jakiś kit :). Muszę kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy jak to treningu i gazetki podejdziesz.
   W czasopiśmie treningi ćwiczenia są bardzo ładnie przedstawione. Jeżeli masz już spore doświadczenie, możesz je dowolnie łączyć w zestawy treningowe;-). Jeżeli jesteś osobą początkującą, radziłabym ci przez rok pochodzić do klubu na dowolne zajęcia grupowe. Szybko złapiesz podstawy techniczne wykonywania ćwiczeń, unikniesz błędów, skutecznie wyłapiesz niezbyt funkcjonalne (niewygodne dla ciebie i niepraktyczne) ćwiczenia i będziesz mogła skutecznie wykorzystywać przeróżne publikacje z ćwiczeniami ( czasopisma i płyty).
   Sam trening z gazetki możesz dowolnie modyfikować, zamieniając trudne dla ciebie ćwiczenia na dobrze ci znane łatwiejsze wersje
   np: zamiast podporu z pompką, możesz roić same pompki, odpoczywając w serii jak tylko się zmęczysz, ale zrobić same podpory z odrywaniem na zmianę dłoni od maty;
   zamiast burpee z wyskokiem w górę lub wszelkich podskoków czy przysiadów z podskokiem ( jeżeli nie chcesz narażać za bardzo kolan _ możesz robić same półprzysiady/ przysiady w tempie;
   zamiast licznych podskoków czy niewygodnych wypadów z wyskokiem możesz wykonywać zakroki ( czyli wykroki w tył), albo wchodzić na step lub bardzo stabilny, nie ruszający się i już dobrze wypróbowany podczas treningów, stołek.
   Zawsze możesz wybrać łatwiejsze lub bezpieczniejsze ćwiczenie, podczas którego pozostajesz w tzw."swojej strefie komfortu" - czyli ni odczuwasz żadnych dyskomfortów związanych z np. szybkim tempem wykonywania ćwiczenia lub niewygodnym ułożeniem dłoni, stóp, lub ciała w danej pozycji.

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa Secretu!

  Zapraszam do mnie, dopiero zaczynam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tuż po przetestowaniu "Secretu" chętnie wpadnę do Ciebie na bloga i podyskutujemy o wrażeniach;-)
   Ewkę planuje na sobotę ( teraz siedzę mocno zakatarzona, także jest malutka przerwa;-D!)

   Usuń
 3. Widziałam tę gazetę w empiku, ale wygrał shape :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypadkowo ją zauważyłam;-)
   Trening Tomka jest dobry, ale rozgrzewka za krótka i za mało intensywna jak dla mnie i całość raczej dla zaawansowanych. Testowałam cd pod kątem osób początkujących i średnio zaawansowanych ( do nich skierowane jest pisemko).
   W przyszłym tygodniu zaczynam testować treningi z Men;s Health - wydania specjalnego. Będzie mnóstwo gimnastyki, crossfit, kalisteniki!

   Usuń
 4. Kupiłam wczoraj, dziś przeglądnęłam trening, jest Ok, warto go było kupić.

  OdpowiedzUsuń

TOP