piątek, 10 lipca 2015

Moja joga - nowy cel w życiu


  Zostanę certyfikowanym instruktorem jogi.

Od tej radosnej wiadomości i celu (realizowanego z wielką determinacją), zaczynam pierwszy wpis z prezentacją własnych początków ( jestem jeszcze początkująca jeśli chodzi o praktykę jogi - rok nie czyni z nikogo mistrza).

    Dlaczego joga? 

Zakochałam się w jej powolnym i płynnym tempie. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia.
Joga doskonale działa na stabilizację moich łopatek, obręczy brakowej, wyrównuje drobne nierówności w napięciach mięśniowych w obrębie miednicy. Wzmacnia głowę przyśrodkową czworogłowego stabilizując stawy kolanowe. Rozciąga, odpręża, relaksuje. Rozjaśnia umysł i łagodzi skutki stresującego dnia. Rankiem dodaje mnóstwo pozytywnej energii oraz oliwi stawy przed wyjściem z domu. Dzięki temu nie groźne mi drobne przepychanki we wściekle pędzącym tłumie pracoholików.

  Moje asany - są jeszcze błędy techniczne, ale mam twarde postanowienie wyszlifowania podstaw przez wakacje. Wrzucam je, żeby później móc spojrzeć z perspektywy czasu i ocenić zrobione postępy. Ten krótki trening ułożyłam na podstawie posiadanej już wiedzy. W nawiasach (CZERWONA CZCIONKA) podaję oryginalne hinduskie nazwy asan.

1. Z klęku podpartego przejście do psa z głową w dół (ADHO MUKHA SVANASANA). Z psa z głową w dół przejście do deski.
Pies z głową w dół : W klęku podpartym ramiona pod barkami, kolana pod biodrami, dłonie na szerokość barków. Wydech - unieś pośladki i wyprostuj kolana, wyciągnij się kością ogonową i wciągnij brzuch. Dociśnij pięty do maty, napnij przody ud i zrotuj uda do wewnątrz.Otwórz barki na zewnątrz (oddal je od uszu - aktywne wypychanie z barków). Głowa między ramionami.
Pozycja deski : wypchnij biodra w przód, wyprostuj plecy, ustaw ramiona pod barkami.


 2. Z psa z głowa w dół przejście (podejdź 3 kroki do przodu) do rollowania w górę (kręg po kręgu) oraz skłonu (UTTANASANA) i półskłonu (ARDHA UTTANASANA).
Rolowanie w górę kręg po kręgu (wydech), wdech - wyprostowanych ramion nad głowę, wydech opust ramion skłon tułowia w przód, rozluźnij plecy (UTTANASANA), wdech wyprostuj plecy unieś głowę (ARDHA UTTANASANA).


3. Pozycja wojownika I (VIRABHADRASANA I )- wznos ramion nad głowę (wdech), opust w bok (wydech) -  skręt na lewą stronę/wdech - powrót do centrum zw wznosem prostych ramion nad głowę, (wydech) - skręt na prawą. Skręt w talii ( na wydechu pracują mocno mięśnie brzucha). Ćwiczenie powtórz na obydwie strony.
 Pozycja wojownika I : - Udo ugięte do kąta 90st, pięty w jednej linii. Stopa nogi z przodu skierowana do przody, tylna stopa ustawiona pod kątem 45 stopni. Biodra w jednej linii.Tułów prosty (nie pochylaj).
 


 4. Z pozycji rozciągniętego kąta (UTTHITA PARSVAKONASANA) do próby wojownika III (VIRABHADRASANA III).
Rozciągnięty kąt - Z pozycji wojownika II  - ramiona wyprostowane na boki w linii barków (nie wyżej). Tylna stopa obrócona lekko na zewnątrz, przednia obrócona o 90 st. na zewnątrz. Obydwie pięty są w jednej linii. Napnij uda, skręć udo przedniej nogi na zewnątrz by przednia rzepka była w jednej linii z przednią kostką.  Przednia noga zgięta w kolanie do 90st.
Pochyl się i oprzyj palce dłoni z przodu po wewnętrznej stronie stopy z przodu. Dociśnij łopatki do żeber, Wyciągnij tylne ramię w górę nad głowę.Wydłuż górny bok ciała. Łokieć ramienia w dole wyprostowany. Patrz przed siebie. Odsuń dolne ramię od ucha i wydłuż również dolny bok ciała. Oprzyj dolną stronę ciała na udzie z przodu. Przyciśnij opuszki palców lub całą dłoń (dolna) przed przednią stopą do podłoża a kolano nogi z przodu dociśnij do przedramienia. Wysuń do przodu biodra i kość ogonową. Próba  wojownika III (VIRABHADRASANA III): Z wydechem przenieś górne ramię do przodu i dostaw drugą dłoń do pierwszej. Wyprostuj plecy i ustaw biodra w jednej linii, skręcając nogę tylną w przód. Postaraj się unieść tylną nogę siłą napięcia pośladka (mocno wciągaj brzuch i trzymaj biodra w jednej linii - starając się unikając kołysania na boki). Kontroluj pozycję napinając brzuch. Utrzymuj równowagę i nie przenosząc ciężaru ciała na całe dłonie tylko utrzymując go pośrodku - czyli w okolicy brzucha (mocno wciągnięty pępek i napięty brzuch, plecy proste, nogę wyciągasz w tył w jednej linii napinając pośladek). Noga z przodu na lekko ugiętym kolanie. Wychodząc w pozycji utrzymuj napięcie brzucha i odstaw delikatnie tylną nogę (stopę) na podłoże. Pozycje powtórz na drugą stronę. WOJOWNIK I  (VIRABHADRASANA I ) - prezentacja samej pozycji


W lipcu i sierpniu będę regularnie wrzucała wpisy o jodze oraz krótkie treningi ze szczegółami technicznymi.


  Książka z techniczną nauką jogi oraz znana i lubiana lemoniada (bez cukru i alkoholu)  z wyciągiem z Yerby Mate. Letnia rozkmina podstawowych oraz ciekawych (tutaj zaawansowana asana) pozycji w jodze.


    Postaram się razem z wami wgłębić w filozofię jogi oraz w określone sposoby odżywiania. Przeanalizuję również wpływ wybranych ćwiczeń na określone aspekty zdrowotne. Pod koniec wakacji zaprezentuję godzinny i płynnie wykonany trening jogi na YouTube (zostanie poddany krytycznej ocenie czytelników;-P).
   
    Dzielenie się z Wami każdym etapem nauki jogi, stanowi dla mnie olbrzymią motywację do działania oraz nadzieję, że uda mi się zostać instruktorką tej przepięknej dyscypliny sportu (bardziej filozofii życia i raczej nie instruktorem lecz nauczycielką jogi).


6 komentarzy:

 1. też ostatnio skupiam się na jodze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja dopiero muszę się z tym zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam Cię na treningi na blogu! Przez całe wakacje będę wrzucała naukę jogi od podstaw;-).
   Opisze tez zasady filozofii joginów razem z odżywianiem. Będziemy dyskutować wspólnie nad sensem pewnych praktyk w jodze (czyli jak się one przekładają na codzienną, polską rzeczywistość) oraz eliminować błedy w technice wykonywania ćwiczeń!

   Usuń
 3. joga na brzegu morza to coś wspaniałego!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpręża, wycisza i dotlenia organizm jak żadna inna forma treningu!;-))

   Usuń

TOP