wtorek, 18 sierpnia 2015

Wrześniowa akcja


Już wkrótce kulminacja akcji  "Pin wodę z kranu"!
Organizator zapewnia mobilną aplikację, którą obecnie testuję;-))
Szczegóły akcji raz jeszcze publikuję!
Zachęcam Was do zapoznania się ze szczegółami oraz przemyślenia pozytywnego wpływu akcji na środowisko!

Ogólnopolska akcja - "Pij wodę z kranu"Kilka słów o kampanii.
Popieram ją całym sercem.
Problem wody butelkowanej (konkretnie opakowań plastikowych) to już plaga w naszych miastach.
Warto jest przestawiać się zatem na używanie wielorazowych bidonów oraz butelek z wbudowanymi filtrami (nalewacie do nich zwyczajną kranówkę - jest dokładnie przebadana przez SANEPID i dopuszczona do picia;-))).
W wybranych miastach polskich powstają systematycznie punkty z wodą do picia (tzw. poidełka czy miejskie źródła).
Więcej o akcji przeczytacie tutaj:
Rozpoczynamy kampanię "Wpłyń na Wolną Wodę!"


     Fundacja Sendzimira rozpoczyna kampanię „Wpłyń na Wolną Wodę!”, która ma przekonać klientów i właścicieli lokali gastronomicznych do picia i podawania kranówki w kawiarniach, knajpkach i restauracjach.  Jednocześnie w trzech polskich miastach: Krakowie, Łodzi i Warszawie rozpoczyna się gra miejska. Jej uczestnicy m.in. za pomocą aplikacji mobilnej mogą zaznaczać na interaktywnej mapie miejsca, które serwują wodę z kranu. Akcje zainauguruje cykl śniadań prasowych.

    Na stronie wodawolnaodbutelek.sendzimir.org.pl/wolna-woda/ dostępna jest już aplikacja mobilna do zaznaczania na mapie lokali serwujących wodę z kranu. Punkty przyjazne kranówce można oznaczać także bez smartfona, bezpośrednio poprzez stronę internetową projektu.  

Każdy, kto włączy się akcji może wygrać ekologiczną, wielorazową butelkę na wodę! 

  Gra miejska potrwa do 24 sierpnia, kiedy  nastąpi rozlosowanie nagród.

Fundacja razem z restauracjami i kawiarniami stworzy również sieć oznaczonych lokali podających kranówkę! Akcję zainaugurują śniadania prasowe w Warszawie, Łodzi i Krakowie oraz kampania reklamowa w komunikacji publicznej.

   „Są dwie rzeczy, po których poznaję dobrą restaurację gdy odwiedzam Paryż: darmowe bagietki i karafka z wodą z kranu” - mówi Stefan Wroński, redaktor naczelny magazynu „Restauracja”. Do Polski powoli przenika zachodni zwyczaj serwowania wody z kranu, jednak spotyka on wciąż wiele barier i uprzedzeń. Jednocześnie woda z kranu w Polsce w niczym nie odstaje od tej we Francji, Anglii czy Niemczech – Czy woda kranowa zagości wreszcie na naszych salonach?

   By tak się stało Fundacja Sendzimira rozpoczyna kampanię „Wpłyń na Wolną Wodę” mającą na celu popularyzację serwowania wody z kranu oraz zwiększenie wiedzy na temat jej jakości. Przesłanie ma trafić m.in. do prowadzących restaurację, kawiarnie i bary i przekonać ich do serwowania wody z kranu – gdyż w trakcie badania poprzedzającego kampanię ujawnionych zostało wiele obaw i barier upowszechnionych wśród restauratorów.
 
   Efektem działań będzie zbudowanie sieci lokali podających wodę z kranu w trzech miastach objętych kampanią. W każdym z miejsc znajdzie się oznaczenie informujące o serwowaniu kranów, broszura edukacyjna dotycząca jakości wody wodociągowej oraz karafki do jej podawania. „Jeśli prowadzisz restaurację lub inny lokal gastronomiczny i inaczej niż większość nie boisz się kranówki, już dziś skontaktuj się z nami” – namawia koordynujący kampanię Karol Grabias z Fundacji Sendzimira.

    Przez pierwszy tydzień akcji towarzyszyć będzie kampania w komunikacji publicznej – szukaj spotów naszej akcji na wyświetlaczach w autobusach i tramwajach w Warszawie, Krakowie i Łodzi!

    Każdego roku pijemy coraz więcej wody butelkowanej – motywowani zdrowym trybem życia i obietnicą smukłej sylwetki. Jednocześnie nie zadajemy sobie pytania, co dzieje się z rosnącą masą butelek jednorazowych – a z tymi, niestety, nie radzimy sobie w Polsce najlepiej. Tymczasem jakość naszej wody z kranu doścignęła zachodnie standardy, gdzie popularne jest spożywanie wody z kranu. Czy woda z kranu stanie się więc remedium na odpady?

    Projekt Fundacji Sendzimira „Woda wolna od butelek” jest odpowiedzią na wzrastającą konsumpcję wody, której towarzyszy brak odpowiedniego systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi. 

 • Projekt stawia sobie za cel kształtowanie racjonalnego stosowania opakowań jednorazowych na wodę pośród mieszkańców miast, instytucji miejskich oraz firm, w tym również producentów wody butelkowanej. 

 • Promowanie picia wody z kranu, obok propozycji wprowadzania butelek zwrotnych i wielorazowych, stanowi centralny motyw projektu. Działania odbywające się w ramach projektu obejmują Warszawę, Łódź i Kraków.
 
Platformą projektu, na której znajdują się wszystkie aktualne informacje na temat akcji, jest strona: http://wodawolnaodbutelek.sendzimir.org.pl/APLIKACJA:


Dostępna już jest nasza aplikacja mobilna służącą do zaznaczania lokali serwujących wodę z kranu na interaktywnej mapie! Każdy, kto bierze udział w grze ma szansę wygrać ekologiczną, wielorazową butelkę na wodę!

Wystartowała kampania „Wpłyń na Wolną Wodę” mająca na celu popularyzację serwowania wody z kranu wśród restauracji oraz zwiększenie wiedzy na temat jej jakości. Akcję poprzedziło badanie stosunku restauracji i kawiarni w polskich miastach do podawania wody
z kranu
, którego wyniki zaprezentowaliśmy na trzech śniadaniach prasowych:


     W tym samym czasie uruchomiliśmy grę miejska „Wpłyń na Wolną Wodę!” – pobierając aplikację mobilną możesz zaznaczać miejsca podające wodę z kranu i wygrać ekologiczną butelkę na wodę! Każdy uczestnik gry może zaznaczać więcej niż jedno miejsce, zaś by wziąć udział w losowaniu nagród należy poprzez aplikację przekazać swój adres e-mail. Punkty z wodą z kranu będą pojawiać się na interaktywnej mapie, która również służy do zaznaczania miejsc. Gra miejska rozpoczęła się 24 lipca i potrwa do 24 sierpnia, gdy nastąpi rozlosowanie nagród.
       Przez pierwszy tydzień grze miejskiej towarzyszy kampania w komunikacji publicznej – szukaj spotów naszej akcji na wyświetlaczach w autobusach i tramwajach w Warszawie, Krakowie
i Łodzi!

       W naszej kampanii dotrzemy również do restauracji, kawiarni i barów, by przekonać je do serwowania wody z kranu – gdyż w trakcie badania ujawnionych zostało wiele obaw i barier upowszechnionych wśród restauratorów. Efektem działań będzie zbudowanie sieci lokali podających wodę z kranu w trzech miastach objętych kampanią. W każdym z miejsc znajdzie się oznaczenie informujące o serwowaniu kranów, broszura edukacyjna dotycząca jakości wody wodociągowej oraz karafki do jej podawania. Jeśli prowadzisz restaurację lub inny lokal gastronomiczny i inaczej niż większość nie boisz się kranówki, już dziś skontaktuj się z nami!BLogi " Miejski fitness" oraz "Moje asany" zostały ambasadorami akcji;-))

Będę podawała szczegóły na bieżąco!Aplikacja: 
dostępna tutaj - < Woda wolna od butelek> ZOBACZ 

PRZETESTUJ!I co wy na to??;-))

6 komentarzy:

 1. Słyszałam o tym, że można pić wodę z kranu, ale ciągle jakoś nie mogę się przekonać do tego pomysłu. :P Chyba pora spróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy od miasta i dzielnicy. Od stanu rur w Twoim domu/bloku/kamienicy:-).

   Usuń
 2. Podobno "kranówka" jest naprawdę dobra do picia. W krajach południowych Europy ludzie piją kranówkę dzień w dzień :) Ja jednak cały czas mam w sobie jakiś opór, jeśli wypiję wodę z kranu, to tą przefiltrowaną jeszcze dodatkowo... ;] Akcja brzmi świetnie! Czekam na więcej... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama jestem ciekawa jak rozwinie się tam akcja!
   Na pewno dużym plusem jest poprawianie się jakości wody wodociągowej w ostatnich latach!

   Usuń

TOP