wtorek, 29 września 2015

Virabhadrasana II – Wojownik II joga dzien 10


Nowy  trening na moich asanach!
Od października tylko tam będę zamieszczała wpisy wraz z treningami na temat jogi i pilates;-)).
Na miejskim zaś przestrzeń posłuży do promowania tekstów związanych z typowymi treningami fitness oraz kalisteniką i funkcjonalnym treningiem siły;-)) Będzie również duo recenzji ubrań i akcesoriów dla osób preferujących aktywny styl życia i bycia!

A teraz zapraszam Was na naukę asany Wojownik II!


Uczy prawidłowego rozstawienia stóp w pozycjach podobnych, czyli wykonywanych w wypadzie bądź wykroku jedną nogą ( do przodu!!!). Przygotowuje stawy biodrowe  oraz mięśnie z nimi połączone do wszystkich asan rozciągających biodra. Jest asaną skutecznie przygotowującą ciało (ustawienie, technika!!!) do pozycji Wojownika I – Virabhadrasany I. Tak! Zaskoczona?
Pozycja wyjściowa: stań w rozkroku – szerokim na ok. 1 metr, nawet szerzej – odległość na jaką masz rozstawić stopy, musi ci umożliwić zgięcie nogi z przodu pod kątem 90  stopni w kolanie! Odległość ta jest zależna od Twoich proporcji – długości nóg, proporcji  w kończynach ,wzrostu, długości tułowia,  typu stawu ( biodro szpotawe czy koślawe – czyli zakres ruchu w panewce stawu biodrowego – patrz Delavier – Atlas Treningu Siłowego Kobiet). Stopy ustawiasz na razie równolegle do siebie i kierujesz palce stóp przed siebie. Nogi masz wyprostowane lecz cały czas napięte mięśnie – aktywne, podciągnięte rzepki, bez przeprostu w kolanach, wciągnięty i napięty brzuch, proste plecy.
Praca stóp –Ustawianie w pozycji ZACZYNASZ OD NOGI Z TYŁU :
è skręcasz tylną lekko w przód – do kąta ostrego – czyli powoli zaczynasz „zwracać” stopy w kierunku, w którym będziesz się obracała.   
è à Przednią dokręcasz do 90 stopni na zewnątrz, jednocześnie rotując prawe udo (noga z przodu) na zewnątrz – udo napięte, rzepka kolanowa podciągnięta, bez przeprostu w kolanie. Podczas skręcania przedniej stopy nie skręcaj ramion – pozostaną w jednej płaszczyźnie.
è Tylne Biodro (lewa noga z tyłu, prawa z przodu – zginana do kąta prostego)pozostaje „otwarte” lekko do boku – czyli nie skręcasz się do pozycji w której kości biodrowe będą „ patrzyły w przód”- nie obracasz miednicy całkowicie w przód, tak jak to się dzieje w Wojowniku I. Tylne – lewa biodro będzie nieznacznie przesunięte do przodu – czyli kości biodrowe nie ustawią się w jednej linii – lewa będzie delikatnie wystawała do przodu.
è Obydwa mięśnie czworogłowe ud, trzymaj napięte przez cały czas od pozycji wyjściowej aż do końca wykonywania asany i do wychodzenia z niej. Przód uda tylnej nogi (wyprostowanej) również.
TUŁÓW:
Podczas skręcania się w przód przednią stopą, nie pochylaj tułowia w przód. Przez całą asanę trzymaj tułów wyprostowany. Wyobraź sobie, że wyciągasz się czubkiem  głowy do góry!

Z wydechem powoli uginasz przednią nogę do kąta prostego, lub – jeżeli nie jesteś w stanie ugiąć nogi i opuścić ciała niżej, gdyż czujesz dyskomfort zbyt dużego „ciągnięcia” w otwartym biodrze, zginasz nogę do mniejszego kąta – dopóki, czujesz bezpieczne i komfortowe rozciąganie w stawie.

 • Kolano – zginanej nogi z przodu – nie skręcaj do wewnątrz. Nie wychodź nim poza płaszczyznę. Kontroluj ruch zginanego kolana. Staw skokowy, kolano i biodro nogi przedniej muszą być cały czas w jednej płaszczyźnie.
WARIANTY ASANY:
 1. Trudna – ramiona na boki
 2. Średnia – ramiona wyprostowanie wzdłuż tułowia
 3.  Łatwa – dłonie na biodrach

TRENING WOJOWNIKA II;-))

2 komentarze:

 1. Może warto zwrócić się w kierunku crossfit?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Crossfit już przerabiałam;-)) Teraz mam okres regeneracji;-)!!
   Ale zimą chętnie wrócę do mocniejszych treningów!

   Usuń

TOP