piątek, 27 listopada 2015

Jak ćwiczyć prawidłowo - pozycje podstawowe cz. I


       Podstawy, podstawy, podstawy. Tyle się o nich mówi, pisze w różnych źródłach, przypomina, a my i tak zapominamy o nich,  co jakiś czas wracając w gorączkowych poszukiwaniach wśród blogów, witryn, być może jakiś publikacji, do tego co bazą jest, było i będzie.
 Oczywiście co pewien czas, na kolejnych szkoleniach, instruktorzy otrzymują nowe aktualizacje dotyczące poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Tym razem ja również postanowiłam zaktualizować wiedzę, po kursie pilates IFAA,  o podstawowych ustawieniach ciała i zrobić długo planowany wpis z podstaw.

    Od pokazanych poniżej pozycji wyjściowych oraz pełnych wersji najprostszych ćwiczeń wychodzi potem wiele różnych wariantów, modyfikacji, progresji (np. : lifty w podporach, zgięcia boczne, lifty w leżeniu bokiem, jednoczesne wznosy nóg i ramion, różne wersje brzuszków oraz prostowania i opuszczania nóg). Przyjrzyj się drogi czytelniku dzisiaj jak prawidłowo ustawić ciało w najważniejszych pozycjach początkowych.

Wszystkie istotne wskazówki zebrałam na zdjęciach oszczędzając Wam wgryzania się w długaśny tekst. W razie wątpliwości oraz pytań piszcie.

Dwa siady jako pozycje wyjściowe do zgięć bocznych.  
Skrzyżny - wersja dla osób początkujących albo tych, które unoszą jedno biodro podczas próby utrzymania równowagi w sianie płotkarskim.
Siad płotkarski - dla osób nie czujących żadnych dyskomfortów w obrębie stawów biodrowych. Obydwie nogi ugięte w kolanach. Ciężar ciała rozłóż równomiernie pomiędzy obydwie strony miednicy. Stopa z przodu oparta nad kolanem drugiej nogi. Stopa z tyłu ułożona jak najbliżej pośladka.

  NA dzisiaj starczy. W części drugiej pokażę Wam proste ćwiczenia wychodzące od każdej pozycji. Będziecie mogli zmontować z nich krótki trening dla dobry zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych wracających do treningów stabilizacji.


c.d.n  

3 komentarze:

  1. Super! Dużo problemów wyjaśnionych. Dziękuję. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie że podstawowe pozycje zostały przedstawione, bo wiele osób nie ma pojęcia ja wykonać te podstawowe pozycje.
    Jednak można było by się doszukać tu trochę błędów (trochę ) :P
    Jeden najważniejszy to plecy i łopatki. Twoja postawa jest prosta, jednak łopatki powinny być albo zawsze mocno ściągnięte, albo wręcz odwrotnie (W przypadku podporu należy wypchnąć barki do przody unosząc plecy wyżej).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam zasady techniki w kalistenice;-)), ale teraz trochę po kursach zaczynam stosować trochę inne podejście. Większość ludzi pracuje cały dzień siedząc lub stojąc i garbiąc się. Na co dzień nasze braki są mocno obciążone a mięśnie piersiowe przykurczone. Już teraz nie dajesz komendy ćwiczącym, żeby ściągali łopatki (chodzi tutaj głównie o zajęcia grupowe i pilates), ponieważ automatycznie odczują napięcie w barkach i karku a trzeba nauczyć grupę rozluźniać te partie tułowia. Obecnie kładę większy nacisk na naukę aktywacji "centrum" - mięśnia poprzecznego brzucha oraz mięśni dna miednicy ( w dzisiejszych, "siedzących" czasach to obszar najsłabszy u człowieka).

      Usuń

TOP