poniedziałek, 28 marca 2016

Trening wzmacniający plecy - prosty, krótki, po pracy
  My kobiety mamy zazwyczaj słabsze plecy i ramiona od mężczyzn. Związane jest to z naszym "biologicznym" przeznaczeniem do zajmowania się dziećmi, a nie uganiania za zwierzyną na obiad;-D.
  Z tegoż powodu, znaczna część Pań, trenujących różne dyscypliny sportu, narzeka na brak odpowiedniej siły podczas podciągania na drążku. Bywa tak, że wykonujesz perfekcyjnie 2-3 podciągnięcia, ale nie zrobisz już 8 pełnych. Są momenty, gdy czujesz dziwne strzykanie w stawach barkowych i łokciach, które jest spowodowane niestabilnościami np. w jednym barku, wywołanymi zaburzeniami w prawidłowym i równomiernym napięciu mięśni tych obszarów, słabszymi mięśniami pleców (najszerszy grzbietu np.), hipermobilnością stawów.
    Nie będę podawała tutaj konkretnych przykładów ćwiczeń dla każdego przypadku. Za to, podejdę do tematu na luzie! Za dużo już zmuszania siebie do śrubowania wyników. Skoncentruje się jedynie na ogólnym treningu (PROSTYM, PRZYJEMNYM, , poprawiającym stabilność braków oraz wzmacniającym mięśnie pleców (zwłaszcza mięsień najszerszy grzbietu, który jeśli jest silny, pomaga przy pełnym  i prawidłowym wyjściu w górę podczas pompek!). Zostań z moim blogiem i spróbuj, krok po kroku, bez pośpiechu, wytrenować silne plecy i ramiona przed latem!

PLAN TRENINGU
 • Sesja ćwiczeniowa trwa 10 minut.
 • Przed rozpoczęciem, zrób 5-10minutową , własną rozgrzewkę.
 • W każdym ćwiczeniu wykonaj 3 serie po 8-10 powtórzeń.
 • Przerwy między seriami rób krótkie (15-30s).
 • Na zakończenie zrób stretching (prezentacja na filmiku 2).
 • Cały trening powinien Ci zająć ok 20-stu minut (bez pośpiechu, gdyż w 10 minut nie da się zrobić świadomego treningu - za bardzo gnasz!).
 • Najlepiej wykonywać te ćwiczenia, po przyjściu do domu, po dłuższym marszu, zwykłej pogoni za zakupami lecz nie po całodziennej jeździe autem.  

 TRENINGSTRETCHING 

12 minut pełnego stretchingu.
Wreszcie udało mi się nagrać.
I chociaż nadal brakuje mi sprzętu oraz znakomitego nagłośnienia;-D (na razie nie mam nic konkretnego na oku), lubię robić instruktaże wykorzystując stare urządzenia, bez ograniczania się brakiem czegokolwiek. Może to nie medialne podejście (kreowanie wizerunku wymusza inne standardy), ale ma swój urok. Z resztą, czy zawsze chodzi o "lans glans"  w świetle reflektorów oraz z użyciem najnowszych graficznych trików.

Liczy się pomysł, choreografia i To co masz w głowie;-). Treningi powstały w oparciu o pilną potrzebę wzmocnienia pleców ,przez sezonem podciągania na drążkach. Przydadzą się również przed zwiększaniem ilości powtórzeń pompek. Lubię niestandardowe rozwiązania. Lubię podejmować akcje, skupiające się na konkretnej partii ciała do poprawki.Obecnie , po zimie, widzę zapaść siły ramion, wśród grup ćwiczących dziewczyn. Dla nich dedykuję ten cykl wpisów z filmikami.

;-)))

6 komentarzy:

 1. Właśnie szukałem jakiegoś prostego zestawu ćwiczeń dla mojej dziewczyny - lekarz kazał jej wzmocnić plecy. A jak ja jej ułożyłem plan, to nie mogła go robić, bo był zbyt ciężki i intensywny. Mam nadzieję, że z Twoimi radami uda jej się wzmocnić plecy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, cieszę się, że ćwiczenia są przydatne! Warto podzielić treningi wzmacniające plecy, na krótsze i bardziej jakościowe (nieprzeciążające). W ćwiczeniach z unoszeniem klatki piersiowej, Twoja dziewczyna musi najpierw zapytać lekarzy czy ma wszystko ok z odcinkiem lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa ( wtedy wyeliminujecie wszystkie niebezpieczne ruchy). Jeśli na początku będzie czuła, że przenosi za dużo napięcia na lędźwia, niech zacznie od wersji z samym unoszeniem ramion i klatką piersiową i czołem na macie. Ważne jest tutaj utrzymanie stabilne miednicy (czyli kolec biodrowe i spojenie łonowe są równomiernie doklejone do maty , dół brzucha pod pępkiem jest wciągnięty cały czas - zapobiega to kołysaniu się miednicy na boki).

   Usuń
  2. Razem z treningami na wzmocnienie pleców, róbcie obydwoje trening na wzmacnian ie mięśni brzucha ( w tym mięśni dna miednicy i poprzecznego brzucha) - zrobię takie treningi na blogu niedługo. A tymczasem zapraszam też na te ćwiczenia;-)):
   1. http://miejskifitness.blogspot.com/2016/03/najlepsze-cwiczenia-na-bolace-plecy-po.html - trening wzmacniający plecy , mobilizujący miednicę, aktywujące mięśnie głębokie oraz wzmacniający brzuch;-).

   Usuń
  3. Dzięki za odpowiedź. Z kręgosłupem ma wszystko ok :)

   Usuń

TOP