niedziela, 19 kwietnia 2015

Pierwszy trening po grypie - wolne tempo, stabilizacja * koordynacja


   W dzisiejszym wpisie poruszę dawno obiecany temat treningów po grypie, czyli powrotu do odbudowania kondycji sprzed przeziębienia.
 Grypa - wiąże się często z gorączką trwającą przez okres od 2 do nawet 5 dni. 38 st. i wzmożona walka systemu immunologicznego jest zawsze dla organizmu wyczerpującym przeżyciem. Wstając na dobre z łóżka i wychodząc z domu na pierwszy, dłuższy raz, zawsze czujemy się słabo, nasze mięśnie drżą i pocimy się mocniej niż na zajęciach crossfit. Jak zatem zacząć i od czego zacząć rutynowe treningi?
    Nie mamy siły na interwał, tbc czy jakiekolwiek dźwiganie obciążeń bądź na zwykłą przebieżkę. I słusznie.Odpuśćmy sobie zatem mocniejsze formy treningowe.
Nasz organizm mówi nam, że wszystkie właściwe w tym okresie treningi powinny odbywać się w pokojowej, przyjaznej temperaturze. Nie na zewnątrz gdy leje jak z cebra i jeszcze temperatura waha się w granicach od 5 do 10 stopni, dodajmy  do wszystkiego jeszcze spory wicher;-)). Zmienność warunków nie jest w okresie rekonwalescencji naszym sprzymierzeńcem. Nie chce nam się za bardzo jeszcze zacząć chodzić do klubu na zajęcia grupowe. Próbujemy swych sił z ulubioną płytą CD, ale wymiękamy, pocąc się przy tym niemiłosiernie, już przy 15,20stej minucie skakania z fit - idolem.

     No dobrze. Co zatem? Jak w ogóle zacząć? I od jakiego typu treningu?

Krótki spacerek 2-3 x dziennie

  Po pierwsze, nie trenujemy w trakcie grypy i przeziębienia. Okres bez treningu, tuż po zakończeniu gorączkowania - chodzi tutaj o poważniejszą grypę lub przeziębienie z gorączką trwającą od 3 do 5 dni, (licz od ostatniego dnia wystąpienia gorączki),  powinien trwać 2 tygodnie. Tak jest najbezpieczniej.
   Po tym czasie, jeśli oczywiście czujesz się już dobrze i nie masz żadnych powikłań (zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów lub innych), robisz pierwszy, dłuższy spacerek w marszowym tempie. Natomiast, po zakończeniu gorączki jest jeszcze pewien okres kaszlu i kataru, podczas którego czujesz się znacznie osłabiona/y. Nie wychodź na spacer dopóki czujesz drżenie mięśni i zlewasz się mocno potem.
   Wyjdź dopiero gdy stan ten przejdzie na tyle, iż nie będzie utrudniał ci życia - nie wrócisz do domu po 5-ciu minutach by się przebrać w suche ciuchy. Ta chwila to raczej indywidualna sprawa. Każdy z nas regeneruje siły w innym tempie.
 Zacznij od krótkich spacerków 2-3 dziennie. Początkowo spaceruj w wolnym tempie. Po pewnym czasie, poczujesz to na pewno, przyspiesz tempo marszu i powoli wydłużaj czas kolejnego spaceru. Gdy już poczujesz , że mięśnie nie drżą a ty nie pocisz się niesamowicie obficie, zrób dłuższy trening cardio. I tutaj polecam nordic walking.


   Trening nordic walking powinien mieć od 30 - 40 minut i być prowadzony z użyciem pulsometru. Pilnuj strefy tętna od 50- 60%mhr. To tętno regeneracyjne. Na razie w zupełności wystarczy. Gdy nabierzesz więcej sił, poczujesz w pewnym momencie , że chcesz zwiększyć tempo i strefę tętna na 60-70% mhr. Zaczniesz stopniowo wydłużać trening do 45-50 minut.
  Na pierwszy trening cardio w plenerze, ubierz się ciepło(dotyczy okresu przejściowego pomiędzy zimą i wiosną oraz gwałtownych załamań pogody - spadków temperatury oraz wietrznej pogody) i nie wybieraj się w plener jeśli pogoda jest wietrzna i mocno pada. Organizm jest jeszcze mocno osłabiony a trening ma przede wszystkim zregenerować twoje siły.

Funkcjonalny trening domowy - czas na przygotowanie do powrotu na zajęcia fitness

  Wprowadź go w momencie gdy już poczujesz, że czas na mocniejszy trening. Czyli jesteś po kilku treningach nordic walking , wykonanych w wolnym tempie i w strefie tętna regeneracyjnego oraz przynajmniej po jednym w strefie tętna bazowego 60-70%.
    Przed treningiem zrób krótką rozgrzewkę (o średniej intensywności) z pulsometrem i w strefie tętna od 60 - 75 % mhr. Przejdź do wykonania części głównej. Uwaga, tutaj unikaj jeszcze ćwiczeń w podporach, może zrobić ci się słabo. Wybierz ćwiczenia w pozycji pionowej oraz w leżeniu na plecach. Zrób 1 serię od 10-15 powtórzeń każdego ćwiczenia. Rób przerwy między ćwiczeniami ( od 15 s do 45 s ). Postaw nacisk na TECHNIKĘ i uruchomienie pracy mięśni głębokich - ćwiczenia typu pilates jak najbardziej polecane.
Jeśli masz więcej siły, zrób 2 serie każdego ćwiczenia lub wykonaj trening w formie obwodów, czyli dwóch obwodów w części głównej.
    Ja zaproponuję Ci dzisiaj trening z piłką. Może być to piłka lekarska o wadze 1 kg max., togu ball - piłka elastyczna do ćwiczeń pilates - lekka, ovo ball - piłką elastyczna, owalna.

Przykładowe ćwiczenia:

1. Półprzysiad z piłką - "antygrawitacyjny"

Trochę śmiechu nikomu nie zaszkodzi!;-D
GIF - którego nie mogę w żaden sposób ustawić w dobrej pozycji i z niego nie zrezygnuję;-P
Stopy na szerokość bioder. Piłka w dłoniach przed klatką piersiową.
Możesz wykonać ćwiczenie bez piłki.
Rozruszamy trochę mięśnie nóg i plecków. Brzuch wciągnięty, kolana nie wychodzą przed palce stóp.2. Sumo squat z piłką (ramionami wyprostowanymi) przed klatką piersiową

Również GIF z filmu braci Wachowskich. Do góry nogami... Kto wie jak je dobrze ustawić?
No cóż..o butkach "antygrawitacyjnych" możemy sobie jeszcze w XXI w pomarzyć...
Stopy szeroko. Brzuch wciągnięty, plecki proste. Kolana poruszają się w linii 2-3 palca stopy czyli nie zjeżdżają do "X" i nie rozchodzą uciekając na boki. Kolana nie wychodź przed palce stóp.
Uwaga. Ramiona w piłką na zmianę prostujesz unosząc na głowę podczas jednego przysiadu oraz wyciągasz z piłką przed klatkę piersiową podczas następnego przysiadu.


(fajnie jest sobie poćwiczyć na suficie;-PP)!!

3. Brzuchy - suitcases - spięcia z piłką między kolanami

Tym razem już w przyzwoitym poziomie;-D
Spinając brzuch jednocześnie unosisz klatkę piersiową i nogi z piłką (zbliżasz kolana do klatki piersiowej).
Ćwiczenie możesz wykonać z samą poduszką.


4. Rowerek - bez piłki
Doklej lędźwia do maty. Mocno napinaj brzuch. Nie "ciągnij" łokciem do kolana tylko skręcaj się lekko po skosie przysuwając przeciwne żebro do przeciwnej kości miednicy.5. Opusty obu nóg z piłką

Doklej mocno lędźwia od maty i nie odrywaj podczas opuszczania nóg z wydechem.. Unieś lekko klatkę piersiową poprzez mocne napięcie mięśni brzucha i lekki crunch, bez obciążania szyi- podbródek lekko skieruj do klatki piersiowej i wydłuż szyję. Piłka nieco powyżej kostek. Mocno ściskaj ją kostkami. Opuszczaj nogi tylko do takiej wysokości do której jesteś w stanie utrzymać doklejony do maty odcinek lędźwiowy bez wyginania pleców w łuk.


6. Nożyce z piłką
 Unieś lekko klatkę piersiową poprzez mocne napięcie mięśni brzucha i lekki crunch, bez obciążania szyi- podbródek lekko skieruj do klatki piersiowej i wydłuż szyję. Piłka nieco powyżej kostek. Utrzymując odcinek lędźwiowy doklejony do maty, opuść nogi nad matę na wysokość, do której jesteś w stanie utrzymać doklejone lędźwia bez wyginania pleców w łuk i odrywania ich od maty.7. Most ze stopami na piłce
Ćwiczenie możesz wykonać bez piłki ze stopami na szerokość bioder na macie.

8.  Russian twist mix 

Ze stopami w górze lub na macie (wersja prostsza). Mix - czyli wznos ramion wyprostowanych nad głowę w odchyleniu ciała (brzuch mocno napięty, bez obciążania lędźwi - bez garbienia się), skręt w talii ( mocno pracują skosy) w lewo, skręt w talii w prawo.
Na zakończenie zrób prosty stretching.
Część II treningu rekonwalescenta - trening w podporach oraz trening ramion już wkrótce!

Mój strój do treningu składał się zarówno z dobrze wypróbowanych "staroci" jak i z jednego nowego dodatku - SZORTY!! PRETTY FITTY;-))Dbajcie o zdrowie! I do zobaczenia na kolejnym treningu;-)

4 komentarze:

 1. Śliczne te szorty :) a trening całkiem, całkiem- kawał dobrej roboty odwalasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pretty Fitty - mają całkiem przystępne ceny i fantastyczne wzory;-)). Poza tym polska produkcja;-)) I niezła jakosć, wytrzymałe;-))

   Usuń
 2. Muszę wypróbować ten zestaw ćwiczeń ;)

  OdpowiedzUsuń

TOP