niedziela, 8 grudnia 2013

Core & Stability -poniedziałek 9.12


    Dzisiejszy trening Lisy był mega- mocny.Dlaczego? hm... po całym dniu świątecznych poszukiwań...
 Niedziela wieczór- czas odpocząć :-) Przedświąteczna "gorączka" szukania prezentów dała nam się dzisiaj we znaki. W galeriach nie ma zbyt dużo osób... Prezentów też szukamy na razie bez pośpiechu. Galerie nie oferują niczego wyjątkowego. Na pewno jak zwykle znajdziemy coś niezwykłego całkiem przypadkiem , w małym , klimatycznym sklepiku lub antykwariacie..
Za oknem śnieg:-)!!!
A Wy macie już pomysły na podarunki dla Bliskich?
;-)
Wrzucam poniedziałkowy trening pilates. Zapraszam Cię jutro od rana:-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

   Dzisiejszy trening to znakomita zabawa. Mój autorski trening pilates stabillity!
Ćwiczyłyśmy go razem z siostrą podczas minionego weekendu. Przy okazji. Po dłuuugiej namowie  zgodziła się na produkcję GIF-ów, za co jej mocno dziękuję i dedykuję ten trening. Trzymaj się Kasik! Jeszcze parę razy a wszystko wyjdzie już rewelacyjnie;-)

  Zasady, których musisz przestrzegać podczas ćwiczeń to:
 • Utrzymanie , cały czas, 30% napięcia brzucha- napięty trójkąt bikini, oddychanie boczno -żebrowe.
 • Czyli z wdechem rozsuwasz żebra na boki ( poszerzasz klatkę piersiową) , jednocześnie czujesz doklejający się do kręgosłupa pępek.Wdech-pauza w ruchu)
 • Z wydechem- robisz ruch- zsuwasz łuki żeber do siebie- zawiązujesz gorset dookoła lędźwi, wciągasz pępek i napinasz brzuch.
 • Biodra są nieruchome-nie kołyszesz się mocno z boku na bok.
 • Kości biodrowe utrzymuj w jednej, równej linii.
 • Podczas brzuszków i opustów nóg do podłogi, odcinek lędźwiowym przyklejony do maty- nie lordozuj, nie wypychaj miednicy do góry.
 • Nie możesz czuć napięcia w szyi ani w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jeżeli czujesz je , a nie masz problemów z tymi obszarami, powinnaś mocniej napinać, wciągać brzuch i zwolnić tempo ćwiczeń.Skupić się na każdej fazie ruchu. Pilnować napięcia brzucha i oddychania.
 • Podczas podporów ramiona w linii pod barkami, łopatki doklejone. Kręgosłup i głowa w jednej linii, wyciągasz się czubkiem głowy w przód. Tułów stabilny, sztywny. Mocno napięty brzuch.
 • Każdy ruch wychodzi od spięcia brzucha przy wydechu.Rozchodzi się na zewnątrz, na kończyny. Świadomie czujesz pracę mięśni. Bez bólu.
ZACZYNAMY :-)

RUNDA I
 • Crunch- 10 x
Nogi uniesione - pozycja "krzesła", kolana , kąt 90 stopni!
Trójkąt bikini pod pępkiem mocno napięty. Odcinek lędźwiowy neutralny. Wdech - wydłuż tył szyi-wyciągnij na macie. Wydech- wciągnij pępek, zsuń żebra-gorset, skieruj podbródek do klatki piersiowej, powoli kręg po kręgu podnoś klatkę piersiową z maty. Zsuwaj jednocześnie dolne łuki żeber w kierunku kości biodrowych, spłaszczając brzuch, czując jego pracę i mocne napięcie. Wdech zatrzymaj się. Wydech - napinasz brzuch - wciągasz pępek , zsuwasz żebra do wewnątrz i wracasz kręg po kręgu na matę.
 •  Naprzemienne opusty nóg - 5xL/5xP
Lędźwia mocno wklejone w matę. Nie odrywaj.
 •  Skośne brzucha -10x
Utrzymuj cały czas napięcie brzucha ( opis oddychania w ćwiczeniu pierwszym).
"Prawy do lewego" po skosie.Nie "ciągnij" łokciem i głową.  Z wydechem ślizg dolnych łuków żeber w kierunku przeciwnego biodra.łokcie szeroko. Szyja bez napięcia.
 •  Reverse push-up (triceps)-10-15x
Zwróć uwagę na ramiona.W tym ćwiczeniu pracuje triceps. Prostujesz i uginasz łokcie (triceps) w podporze. Nie wypychasz i nie opuszczasz luźno miednicy-tutaj nie o to chodzi.Miednica porusza się wraz z całym tułowiem.Ramiona pod barkami lub 2-5 cm dalej ( w pełnym wyproście).


RUNDA II

 • One leg lift-naprzemienne wznosy nóg w leżeniu na brzuchu- 8xL/8xP
Nogę unosisz najpierw wydłużając ją w jednej linii, prostej i napinając sam pośladek.Brzuch mocno wciągnięty. Kości biodrowe lezą na macie z równomiernym naciskiem.

 •  Double leg lift - jednoczesne wznosy obu nóg w leżeniu na brzuchu- 8x
 •  Swan preparation- wznosy klatki piersiowej z prostowaniem i uginaniem ramion- 10x
 Bez napięcia w odcinku lędźwiowym.Mocno napięty brzuch.Spięte pośladki. Wydłuż się czubkiem głowy w przód.Jesteś bardziej "wydłużona" w jednej linii  niż  "przeprostowana" w górę.

 •  High crunch-10x
Brzuch mocno pracuje.Unosisz się siłą napięcia mięśni brzucha, bez bólu i napięcia w szyi.


RUNDA III

 • Opust nóg z piłką- 8-10x
Możesz użyć piłki lekarskiej-doklej wtedy jeszcze mocniej lędźwia do maty i nie odrywaj! 
 •  Skośne brzucha -10x
"Prawy do lewego" po skosie.Nie "ciągnij" łokciem i głową.  Z wydechem ślizg dolnych łuków żeber w kierunku przeciwnego biodra.łokcie szeroko. Szyja bez napięcia.
 •  Leg cross-10x
Lędźwia mocno wciśnięte w matę. Opuszczasz nogi tylko dopóki możesz utrzymać lędźwiowy przy macie.
Nie niżej.Krzyżujesz nogi w powietrzu. Brzuch mocno napięty. Lędźwia w matę bezwzględnie!!!

 •  Leg lift w leżeniu bokiem-10xL - zmiana strony - 10xP
Kości biodrowe w równej linii. Kręgosłup w jednej linii. Wydłuż się czubkiem głowy. Talia nad matą- nie dociskaj dolnego boku tułowia do maty- nie opuszczaj go- talia jest wyraźna, brzuch pracuje. Wydech -unosisz nogę aktywnie napinając pośladek i zewnętrzną stronę uda. Wdech opust nogi.
 •  Side bend - "skośne spięcia"-10xL/10xP
 • Ciało jedna, równa linia. Biodra jedno nad drugim. Talia wysoka- nie opuszcza dolnego boku tali na matę.Mięśnie brzucha cały czas aktywnie pracują podczas oddychania. Wydech - zgięcie boczne- napnij górny bok ciała.

RUNDA IV
 • Reverse crunch-8-10x
Nie czujesz napięcia w szyi. Unosisz samą miednicę.Wydech wciągasz pępek , napinasz obszar trójkąta bikini - czujesz pracę dolnych partii brzucha - pod pępkiem. Nie unoś miednicy zbyt wysoko. Chodzi o ten subtelny ruch, bez przenoszenia napięcia na barki i szyję.
 •  Wznosy ramion -ustaw pod kątem 45stopni-wznos klatki piersiowej -10x
Bez napięcia w odcinku lędźwiowym.Mocno napięty brzuch.Spięte pośladki. Wydłuż się czubkiem głowy w przód.Jesteś bardziej "wydłużona" w jednej linii  niż  "przeprostowana" w górę.

 •  Swan dive -ściąganie /prostowanie ramion ,przywodzenie i odwodzenie nóg-10x
 •  Wznosy i opusty bioder w shoulder bridge- most- 8xL/8xP
Nie kołysz biodrami. Biodra w jednej linii.

 •  Russian twists -10x
 Mocno napięty brzuch, plecy w odcinku lędźwiowym proste, trzymasz odchylenie napięciem brzucha ( nie czujesz napięcia w plecach).
 •  Przekładanie ciężarka pod kolanami-15x
Mocno napięty brzuch, plecy w odcinku lędźwiowym proste, trzymasz odchylenie napięciem brzucha ( nie czujesz napięcia w plecach).

RUNDA V
 • Leg kick-10xL/P
Brzuch napięty,talia wysoka- nad podłogą, kości biodrowe w jednej linii ( jedna nad drugą).

 •  Side bend z leg lift w podporze bocznym-10xL/P
 •  Wersja dla początkujących- leg lift w podporze na dużej piłce
 • Uproszczony  Jack knife- pilates- połączenie świecy z leg scissors-3-4 próby
Mocno napięty brzuch. Nogi unosisz siłą brzucha. Ramiona wzdłuż ciała-stabilizują tułów. Ciężar ciała na łopatkach( między łopatkami)i ramionach  a nie na szyi!!!! Zero napięcia w szyi i bólu w skroniach!!!

FINAŁ
 • Skręty tułowia w talii, w podporze na przedramieniu bocznym 8-10xL/P
Ramię w linii barku,doklej łopatkę. kręgosłup w jednej linii-wydłuż się. Kości biodrowe jedna nad drugą.Mocno napięty brzuch i mocna talia-"gorset".

 •  Tricepsy w podporze- wznosy łokci w górę-po 10x na L i P
Naprzemienne odrywanie dłoni od maty i unoszenie łokcia. Stopy szeroko.

 •  Twisty w podporze na wyprostowanych ramionach- 10x L + P
Stopy szeroko. Naprzemienne drywanie dłoni od maty , skręt z uniesieniem do góry wyprostowanego ramienia. Powrót , zmiana strony.

A teraz 5 minut cool down!
 Bardzo delikatne rozciąganie ścięgien podkolanowych,mm. biodrowo -lędźwiowych, mięśnia czworogłowego, pleców. Nie rozciągaj brzucha;-)
I do zobaczenia w środę!!!;-)

6 komentarzy:

 1. Trening bardzo mnie zaintrygował i zamierzam go zrobić, powiedz mi tylko, czy każdą rundkę powtarzamy tylko raz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak:-). Każdą rundę powtarzasz tylko jeden raz. Jeżeli jesteś początkująca, masz gorszy dzień albo chcesz ćwiczyć powoli, dokładniej robisz tylko od 6 do 8 powtórzeń w każdym ćwiczeniu:-). Jeżeli jesteś średnio i zaawansowana, ćwiczyłaś przedtem pilates i lubisz mocne treningi , robisz podaną liczbę powtórzeń w każdym ćwiczeniu. Jeżeli , któreś z ćwiczeń Ci nie odpowiada albo masz trudności z jego wykonaniem, jest "niewygodne" możesz spokojnie je pominąć i zrobić łatwą wersję , Twojego ulubionego ćwiczeniu ( którą dobrze znasz z własnych treningów);-) . Napisz o swoich wrażeniach :-)
   Ja lubię skośne brzuchy i reverse push -up najbardziej. Najmniej urzeka mnie Leg kick, mimo swojej skuteczności ( rób niewielkie ruchy, napinaj pośladek przy cofaniu nogi w tył, utrzymuj biodra nieruchome)- potrzeba dużo cierpliwości do tego ćwiczenia:-). Najtrudniejsze są SIDE BENDy- boczne spięcia brzucha w leżeniu bokiem, wychodzą dopiero za milionowym razem:-) . Ale warto!!! Przy regularności widzisz postępy:-)

   Usuń
  2. Dziękuję za tak obszerną odpowiedź :) Zobaczymy jak będzie po pierwszym ćwiczeniu, ale planuję zrobić sobie misję hard. Na pilates chodziłam przez rok w ramach WF na studiach :) Plus - trening idealnie wpasowuje się w przestrzeń jaką dysponuję w pokoju xD
   Jak tylko zrobię, napiszę wrażenia :)

   Usuń
  3. Zrobiłam dziś rano! Całkiem łatwo i przyjemnie, choć poczułam, że core popracował. Naprawdę dobry zestaw wzmacniający ten segment ciała, zwłaszcza te ćwiczenia na dolną część pleców - rewelacja!
   I bardzo przydatne okazały się gify - super pomysł.

   Dziękuję i pozdrawiam! :D

   Usuń
  4. Dzięki wielkie! I zapraszam na następne treningi:-). Ten zestaw jest świetny na systematyczne wzmacnianie mięśni brzucha:-)

   Usuń
 2. Ogrom przydatnych ćwiczeń. Na pewno je wypróbuję. Świetnie, że zamieściłaś je w formie gifów - będzie łatwiej nauczyć się poprawnej techniki. Super :)

  OdpowiedzUsuń

TOP